Szukasz informacji finansowych? Znajdziesz je na Forsal.pl

"Według prognozy Departamentu PF, przygotowanej z wykorzystaniem notowań cen wybranych towarów i usług przekazanych przez GUS oraz przez izby skarbowe, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu br. nie uległy zmianie w stosunku do miesiąca poprzedniego, co oznacza stabilizację dynamiki rocznej na poziomie 3,5 proc." - czytamy w komunikacie.

Przeanalizowane zostały także szczegółowo poszczególne grupy towarów i usług.

"Na podstawie notowań cen GUS z 63 rejonów badań oszacowano, że ceny żywności i napojów bezalkoholowych w I połowie lipca br. były niższe, w stosunku do analogicznej połowy poprzedniego miesiąca, o 1,5 proc. Najbardziej spadły ceny warzyw (o 18,5 proc.), co można wiązać z sezonowością kształtowania się dynamiki cen tej grupy" - czytamy dalej.

Reklama

Obniżeniu uległy także ceny nabiału (o 0,5 proc.), cukru i wyrobów cukierniczych (o 0,1 proc.), pieczywa i produktów zbożowych (o 0,1 proc.). Wzrosły natomiast ceny ryżu (o 0,3 proc. i przetworów młynarskich (o 0,2 proc.) oraz ceny olejów i pozostałych tłuszczów (o 0,4 proc.).

ikona lupy />

"Wzrost cen odnotowano w przypadku owoców (o 0,7 proc.), napojów bezalkoholowych (o 0,7 proc.), ryb (o 1,0 proc.) oraz mięsa (o 1,1 proc. ). Na II połowę lipca br. założono nieco mniejszą skalę spadku cen, co jest zgodne z tendencjami z lat poprzednich. Ceny w grupie żywności i napojów bezalkoholowych w okresie całego miesiąca spadły o 1,4 proc." - oszacował resort finansów.

W kategorii napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe ceny w I połowie lipca br., w stosunku do analogicznej połowy poprzedniego miesiąca, wzrosły o 3,3 proc., a ceny wyrobów tytoniowych - aż o 8,8 proc., co należy wiązać ze zmianami w zakresie podatku akcyzowego, podano także.

"Według notowań izb skarbowych, ceny w tej grupie w II połowie lipca br., w stosunku do analogicznej połowy poprzedniego miesiąca, wzrosły o 2,1 proc., w tym ceny napojów alkoholowych nie uległy zmianie, a ceny wyrobów tytoniowych były wyższe o 6,0 proc. Oszacowano, że ceny napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych w całym miesiącu wzrosły o 2,7 proc." - wyliczyli eksperci resortu.

W pozostałych grupach towarów i usług, po opracowaniu i analizie notowań cen przekazanych przez izby skarbowe, zaobserwowano w lipcu br. następujące zmiany cen: w grupie "transport" ceny wzrosły o 1,7 proc., "rekreacja i kultura"" ceny były wyższe o 0,6 proc., grupie "restauracje i hotele" oraz "zdrowie" ceny były wyższe o 0,3 proc.

Natomiast w grupie "użytkowanie mieszkania i nośniki energii" oraz "pozostałe towary i usługi" wzrost cen wyniósł 0,2 proc., w grupie "wyposażenie mieszkania i prowadzenie gospodarstwa domowego" oraz "łączność" poziom cen nie uległ zmianie, w grupie "edukacja" poziom cen był niższy o 0,1 proc., a w grupie "odzież i obuwie" ceny spadły o 1,4 proc.

"Oszacowano, że łącznie ceny towarów nieżywnościowych i usług objętych notowaniami izb skarbowych wzrosły w lipcu br. o 0,3 proc." - podsumowano w komunikacie resortu finansów. W połowie ub. miesiąca eksperci resortu gospodarki szacowali, że inflacja w lipcu wyniesie 3,5 proc. rok do roku.

ikona lupy />

Opublikowana w pod koniec czerwca centralna ścieżka projekcji inflacyjnej NBP zakłada, że średnioroczna inflacja konsumencka wyniesie w tym roku 3,2 proc., w roku 2010 spadnie do 2,1 proc., zaś w 2011 roku - do 2,0 proc. (wobec 4,2 proc. w 2008 r.). Cel inflacyjny (2,5 proc. r/r) ma być osiągnięty w połowie 2010 roku.

W znowelizowanej w lipcu ustawie budżetowej poziom średniorocznej inflacji, przyjęty do wyliczenia waloryzacji rent i emerytur, wyniesie 3,0 proc.

Szukasz informacji finansowych? Znajdziesz je na Forsal.pl