Głównym powodem tak istotnego wzrostu aktywów był doskonały wynik zarządzania, na poziomie +7,29 mld PLN, co również jest najlepszym wynikiem w dotychczasowej historii. W lipcu nie odbyła się sesja transferowa, zatem, obok wyniku zarządzania, wpływ na wartość aktywów miała tylko pula środków przekazanych przez ZUS. Dzięki niej aktywa OFE powiększyły się o +1,85 mld zł. Od lutego, w którym aktywa OFE osiągnęły swoje tegoroczne minimum, wzrost ich wartości wynosi już prawie +24 proc., czyli +31 mld zł.

Obok silnych wzrostów na rynku akcji, indeks WIG zyskał w lipcu +15,92 proc. aktywom funduszy emerytalnych sprzyjała sytuacja na rynku długu, gdzie w dalszym ciągu obserwowaliśmy spadek rentowności papierów dłużnych o stałym oprocentowaniu. Wskaźnik IROS, który mierzy koniunkturę w tym segmencie rynku zyskał +1,62 proc. co jest zdecydowanie najlepszym wynikiem w bieżącym roku. Wzrost cen obligacji skarbowych to efekt poprawy sytuacji na rynkach obligacji rynków wschodzących, a także silnego umocnienia złotówki. Ze względu na trwające od 5 miesięcy wzrosty na rynku akcji zmienia się również struktura aktywów w OFE. Podczas gdy w lutym średni ważony udział akcji w portfelach funduszy wynosił niecałe 19 proc., tak na koniec czerwca udział akcji wynosił prawie 25 proc.. Zmiana struktury aktywów jest jednym z czynników, które wpłynęły na rekordowy wzrost aktywów w lipcu.

W podziale na instytucje, największy procentowy wzrost aktywów wykazało ING OFE (+6,15 proc.). W tym przypadku wzrost wartości aktywów jest przede wszystkim wynikiem wysokiej stopy zwrotu z inwestycji, która w lipcu wyniosła +4,9 proc.. Dopiero na trzecim miejscu, pod względem dynamiki aktywów, znalazło się OFE Polsat i to pomimo zdecydowanie największego udziału akcji, który na koniec czerwca wynosił ponad 38 proc.. Wzrost aktywów poniżej średniej wykazał fundusz Aviva OFE, który posiada największe aktywa na naszym rynku funduszy emerytalnych. Różnica w poziomie aktywów pomiędzy dwoma największymi OFE ulega stopniowemu zmniejszeniu, od lutego dystans ten zmalał już o -400 mln złotych. Na koniec lipca aktywa Aviva OFE były o +2,4 mld złotych większe niż ING OFE.

ikona lupy />
Deompozycja zmian wartości aktywów netto / Inne
Reklama
ikona lupy />
Aktywa funduszy emerytalnych / Inne