"Jesteśmy skłonni rozważyć inny sposób sprzedaży akcji BGŻ niż poprzez giełdę" - powiedział agencji ISB Chyczewski w kuluarach Forum Inwestycyjnego w Tarnowie. Dodał, że jest to związane z niską wyceną banków na giełdzie.

Z wypowiedzi wiceministra wynika, że mogłaby to być sprzedaż dla inwestora strategicznego. "Myślę, ze jeszcze we wrześniu powinniśmy mieć lepiej wyrobiony pogląd, jak to zrobić" - powiedział Chyczewski.

W końcu sierpnia Chyczewski zapowiadał, że w związku z niesprzyjającymi warunkami rynkowymi MSP może odłożyć giełdowy debiut BGŻ nawet na połowę przyszłego roku. Przy utrzymywaniu się niekorzystnych warunków Chyczewski nie wykluczył wówczas innej formy sprzedaży banku, ale nie podał szczegółów tego scenariusza.

Reklama

W "Kierunkach prywatyzacji" dołączonych do projektu budżetu 2009 zapisano, że "z uwagi na warunki rynkowe realizacja planowanej na 2008 rok prywatyzacji Banku Gospodarki Żywnościowej SA nastąpi najprawdopodobniej w 2009 roku".

W czerwcu wiceminister skarbu Joanna Schmid poinformowała, że oferta publiczna akcji Banku BGŻ nastąpi najwcześniej w lipcu, a jej szacowana wartość to 0,7-1,1 mld zł. W ramach oferty Skarb Państwa zaoferuje 37,29% akcji, tj. wszystkie posiadane walory BGŻ. Wartość 100% akcji szacowana jest przez doradcę zarządu BGŻ na 2,0-3,0 mld zł.

BGŻ złożył prospekt emisyjny w KNF pod koniec kwietnia. Zgodnie z decyzją akcjonariuszy z sierpnia ub. roku, oferta i debiut giełdowy mają nastąpić najpóźniej do końca III kwartału tego roku.

W kwietniu br. Rabobank nabył od Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) 12,87% udziałów, tj. wszystkie posiadane przez EBOR akcje BGŻ, i tym samym zwiększył swój udział do 59,35%. Obecnie Skarb Państwa ma 37,29% akcji, a pozostałe 3,36% - inne osoby fizyczne i prawne.

tom