W głosowaniu nad uchwałą o odwołaniu Bruszewskiego oddano 431.061.363 ważnych głosów, w tym 337.626.428 głosów "za" oraz 11.038.962 głosów "wstrzymujących się. Przedstawiciel Vattefall Aktiebolag dysponował 82.395.973 głosami i opowiedział się przeciwko tej uchwale, a także "poprosił o zaprotokołowanie jego sprzeciwu do uchwały", podano w uchwałach. Identyczny rozkład głosów wystąpił w przypadku uchwały o powołaniu do RN Kowalewskiego. Vattenfall oprotestował także i tę uchwałę.

W wyniku dokonanej zmiany, Skarb Państwa będzie posiadał 6 przedstawicieli w dziesięcioosobowej RN Enei. "Zmiana ta wynika z konieczności wzmocnienia przez Skarb Państwa nadzoru nad Enea SA, która znajduje się w ostatniej fazie prywatyzacji" - tłumaczy resort w komunikacie. W połowie sierpnia MSP zaprosiło niemiecką spółkę energetyczną RWE AG do kolejnego etapu negocjacji w sprawie sprzedaży 67,05% akcji spółki Enea. Minister skarbu Aleksander Grad powiedział później, że prywatyzacja Enei oraz Giełdy Papierów Wartościowych w 2009 r. to obecnie priorytety resortu.

Wcześniej szwedzki koncern energetyczny Vattenfall podał, że nie złożył oferty na akcje Enei oferowane przez Skarb Państwa, choć w dalszym ciągu deklaruje zainteresowanie polskim rynkiem energii i samą Eneą. Także czeski koncern energetyczny CEZ, który był uważany za jednego z zainteresowanych Eneą, nie złożył swojej oferty. Według stanu na 30 czerwca br., najwięksi akcjonariusze spółki Enea to: Skarb Państwa (76,48%), Vattenfall AB (18,67%), Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (2,50%), Enea SA (0,26% - akcje nabyte w ramach opcji stabilizacyjnej), zaś pozostali akcjonariusze posiadali 2,09%.



Reklama