Ernst Fehr - Austriacki profesor ekonomii, dyrektor Instytutu Ekonomicznych Badań Empirycznych na Uniwersytecie w Zurychu. Specjalizuje się w ekonomii behawioralnej i eksperymentalnej, szczególnie w badaniu uzależnienia sytuacji gospodarczej od zachowań ludzkich.

Matthew J. Rabin - Profesor ekonomii kalifornijskiego Uniwersytetu Berkeley. Powszechnie uważa się jednak, że ma małe szanse, ponieważ jest zbyt młody – ma dopiero 42 lata.

William D. Nordhaus - Profesor ekonomii Uniwersytetu Yale. Najbardziej znana jego praca to „Ekonomiczne konsekwencje wojny w Iraku”, w której prof. Nordhaus po raz pierwszy dokonuje analizy wpływu wojny w Iraku na gospodarkę amerykańską i światową.

Martin L. Weitzman - Profesor ekonomii na Harvardzie w Cambridge. Specjalizuje się w badaniu powiązań gospodarki ze zmianami klimatycznymi. Znana jest także jego praca dotycząca zależności wynagrodzeń pracowników od wyników finansowych zatrudniających ich firm.

Reklama

John B. Taylor - Profesor ekonomii z Uniwersytetu Stanforda. Jest autorem tzw. zasady Taylora, która pomaga bankom centralnym w ustalaniu stóp procentowych. Był jednym z najbliższych doradców amerykańskich prezydentów George’a Busha seniora oraz Geralda Forda.

Jordi Gali - Profesor ekonomii na Uniwersytecie Pompeu Fabra i dyrektor Międzynarodowego Centrum Badań Gospodarki Międzynarodowej w Barcelonie. Jego najbardziej znane prace dotyczą cykli biznesowych i dobierania optymalnej polityki pieniężnej.

Mark Lionel Gertler - Profesor ekonomii New York University. Podobnie jak prof. Jordi Gali specjalizuje się w polityce pieniężnej. Przez długie lata pracował wspólnie z obecnym prezesem FED Benem Bernanke. Jego najbardziej znana praca dotyczy polityki banków centralnych w obliczu zmieniającej się sytuacji rynkowej.

Jak dodaje "Rzeczpospolita", jest bardzo prawdopodobne, że tegoroczny Nobel przypadnie komuś spoza wymienionej siódemki.

Oficjalne ogłoszenie laureata nastąpi dziś około godziny 13.