W polskich aglomeracjach, cechujących się najwyższym poziomem cen, w listopadzie na wtórnym rynku nieruchomości nie było żadnej niespodzianki. Średnio ceny spadły o 0,4 proc.

Warszawa, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Gdynia, Sopot, Poznań

Najbardziej zniżkowały ceny mieszkań w Sopocie o 1,7 proc., w Poznaniu o 1,4 proc. oraz we Wrocławiu i Gdyni o 0,4 proc. Wzrosty średnich cen o 20 do 40 złotych za metr kwadratowy nastąpiły natomiast w Krakowie, Warszawie i Gdańsku.

Nadal można mówić o trendzie spadkowym, choć w przypadku kilku lokalizacji nastąpiło już wyhamowanie spadków. Miernikiem może być zmiana cen w ciągu ostatnich 3 miesięcy. Średnie ceny w tym okresie wzrosły w Krakowie (0,1 proc.), Poznaniu (0,1 proc.), Gdańsku (1,3 proc.) i Gdyni (0,4 proc.).

W skali roku mamy do czynienia z bardzo zbliżonym, w ujęciu procentowym, spadkiem cen we wszystkich omawianych miastach, wynoszącym około 6 proc. Natomiast spadek średnich cen od września 2008, kiedy to osiągnęły one najwyższy poziom, jest nieco wyższy i wynosi odpowiednio: 6 proc. w Gdańsku, 7 proc. w Poznaniu, 8 proc. w Warszawie, 10 proc. w Krakowie i 11 proc. we Wrocławiu i Sopocie.

Dotychczasowy rozwój sytuacji, czyli stosunkowo nieduży spadek średnich cen w porównaniu z innymi krajami europejskimi, przy ograniczeniu dostępu do kredytów mieszkaniowych, spadku koniunktury i znacznym wzroście podaży mieszkań, pozwala na dość optymistyczne prognozy na najbliższe miesiące. Biorąc pod uwagę dane historyczne oraz stosunkowo optymistyczne prognozy dla polskiej gospodarki, można powiedzieć, że właściciele nie muszą się obawiać, iż ich mieszkania dramatycznie stracą na wartości, natomiast kupujący mają szansę na znalezienie ofert atrakcyjnych cenowo i spełniających wszystkie istotne kryteria zakupu.

Łódź, Lublin, Szczecin, Toruń, Opole, Olsztyn, Białystok, Katowice

W ośmiu miastach, w których przedział cenowy zamyka się pomiędzy 4 a 5 tys. zł, w listopadzie dominowały spadki. Średnio ceny obniżyły się tam o 0,2 proc. Najbardziej spadła średnia cena w Szczecinie o 2,2 proc. Pozostałe spadki miały miejsce w Łodzi o 1,6 proc., w Katowicach o1 proc., w Lublinie o 0,8 proc., a także w Opolu o 0,3 proc. Wskaźnik zmiany cen średnich w ciągu ostatnich 3 miesięcy wynosi 0, co wskazuje na możliwość stabilizacji cen, także w tej grupie miast. Grupa ta jednak zdecydowanie bardziej zróżnicowana w porównaniu z najdroższymi aglomeracjami. W skali roku mamy bowiem do czynienia zarówno ze spadkami rzędu 8,5 proc. w Szczecinie jak i Białymstoku jak i ze wzrostem rzędu 4 proc. w Opolu. Mimo zróżnicowania na rynkach lokalnych prognozy dotyczące nadchodzącej stabilizacji sytuacji są jak najbardziej prawidłowe także w przypadku Łodzi, Lublina, Szczecina, Torunia, Olsztyna, Opola, Białegostoku i Katowic.

Koszty wynajmu mieszkań

Koszty wynajmu mieszkań spadają nadal i to w zdecydowanie szybszym tempie niż koszty zakupu. Największe 13 proc. obniżki opłat za wynajem, w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku, miały miejsce w Warszawie i we Wrocławiu. W Katowicach mieszkanie można wynająć średnio o 8 proc. taniej niż w listopadzie 2008, w Gdańsku i Poznaniu o 7 proc. a w Krakowie o 6 proc. Jest to przede wszystkim efekt znacznego wzrostu liczby mieszkań przeznaczonych pod wynajem. W skali całej Polski jest ich o 80 proc. więcej niż przed rokiem, a w Warszawie czy Poznaniu ofert jest o 150 proc. więcej niż w listopadzie 2008.

W najmniejszym stopniu staniały kawalerki: od 3 proc. w Gdańsku do 11 proc. w Warszawie. Zdecydowanie bardziej procentowo spadły ceny mieszkań większych: 3-pokojowych w Warszawie i Katowicach o 15 proc., 2-pokojowych we Wrocławiu, czyli w skali miesiąca o 200-300 złotych. Zmiany cen są odzwierciedleniem zapotrzebowania na mieszkania. Ze statystyk Szybko.pl wynika, że mieszkanie jednopokojowe w Warszawie jest wynajmowane w ciągu 18 dni, trzypokojowe w ciągu 22, a pięciopokojowe czeka na najemców 26 dni.

Od września do listopada 2009 roku najbardziej spadły koszty wynajmu w Gdańsku, średnio o 10 proc., w Krakowie i we Wrocławiu o 4 proc,. Jest to dość charakterystyczne zjawisko dla końca roku. Po boomie na rynku wynajmu w sierpniu i we wrześniu, w kolejnych miesiącach czynsze zazwyczaj spadają o kilka procent. W tym roku sytuacja wyglądała jednak inaczej. Brak tradycyjnego już skoku kosztów we wrześniu i październiku oraz rosnąca podaż wskazują na wysokie prawdopodobieństwo dalszych obniżek kosztów wynajmu.

Autor: Marta Kosińska - analityk rynku nieruchomości portalu www.szybko.pl

Średni koszt wynajmu mieszkań w największych polskich miastach cz.1 / Inne
Średni koszt wynajmu mieszkań w największych polskich miastach cz.2 / Inne
Średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym cz.1 / Inne
Średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym cz.2 / Inne