Po wejściu Polski do strefy euro przewalutowaniu będzie musiała ulec wartość udziałów lub akcji spółek kapitałowych, wyrażona dotychczas w złotych. Mniejsze zmiany czekają przedsiębiorców działających w formie spółek osobowych, których umowy zawierają zapis dotyczący wartości wkładów wnoszonych do spółki przez każdego wspólnika. W tym jednak wypadku przeliczenie ich na euro nie powinno przysporzyć większego problemu.

Zmiany w kapitale zakładowym

Określony w statutach umowach spółek kapitał zakładowy będzie wymagał przeliczenia na nową walutę. Taka zmiana znajdzie też odzwierciedlenie w Krajowym Rejestrze Sądowym. Problem w tym, że po dokonaniu przeliczenia na euro wysokości dotychczasowego kapitału zakładowego podobnie jak wartość udziałów lub akcji w zdecydowanej części może być wyrażona ułamkowo.

– Bez podstawy ustawowej nie będzie można przecież zaokrąglić w górę udziału w części niepokrytej odpowiednim wkładem – zwraca uwagę Tomasz Kozłowski, partner w Kancelarii Radców Prawnych i Adwokatów Głuchowski, Rodziewicz, Zwara i Partnerzy. Jego zdaniem ustawodawca powinien też przewidzieć widełki, aby przyjęcie nowej waluty nie było okazją dowolnego regulowania wysokości kapitału zakładowego.

Reklama

Udziały, akcje, papiery wartościowe

Po przyjęciu euro konieczne będzie wyznaczenie na nowo najniższej dozwolonej nominalnej wartości akcji i udziałów, która wynosi obecnie odpowiednio 1 grosz oraz 50 złotych, a także dokonanie zmian wartości nominalnej akcji i udziałów przysługujących poszczególnym wspólnikom. – W przypadku spółek zarejestrowanych przed przyjęciem euro, a więc w systemie, gdzie obowiązującą walutą był złoty polski, konieczne będzie przeliczenie wysokości nominalnej udziałów czy akcji na euro – zwraca uwagę profesor Marek Michalski, kierownik Katedry Prawa Gospodarczego Prywatnego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Problem zmiany waluty dotknie papierów wierzycielskich wydawanych przez spółki, gdzie będzie trzeba wyrazić wartość zobowiązania w nowej walucie. – Ta konieczność będzie istniała na potrzeby tych stosunków, których okres obowiązywania nie wygaśnie przez czas trwania dwuwalutowości – zaznacza profesor Marek Michalski. Nie można również zapomnieć, że po przyjęciu euro konieczne będzie dokonanie modyfikacji w księgach udziałów oraz w księgach akcyjnych, a także wymiana dokumentów akcji na dokumenty uwzględniające nową walutę.