Wbrew oficjalnemu stanowisku Chińskiej Republiki Ludowej organizowane w 2010 roku Światowe Targi Expo nie będą pierwszymi, które odbędą się na obszarze Chin. W 1910 roku panująca wówczas dynastia Manchu, biorąc przykład z europejskich państw, postanowiła zorganizować własną Wystawę Światową i zaprosić na nią przedstawicieli innych krajów. Tak jak za granicą światowe targi wiązały się z dużymi nakładami finansowymi oraz budowlami upamiętniającymi ich organizację, takimi jak francuska wieża Eiffla, także Chiny zorganizowały jedną z największych i najbardziej widowiskowych wystaw.

Jednakże, jak podaje Economist, francuskie Bureau International des Expositions zajmujące się organizacją Wystaw Światowych Expo powstało dopiero w 1928 roku. Do tego czasu nie obowiązywały żadne regulacje określające charakter targów, ich specyficzne cechy i warunki, które muszą spełniać. Pomimo tego, że od 1851 roku takie wystawy były bardzo popularną formą umacniania swojej pozycji na arenie międzynarodowej, dopiero w latach 30. XX stulecia, formalnie określono zasady ich funkcjonowania. W konsekwencji można więc stwierdzić, iż faktycznie w Chinach targi Expo odbywają się po raz pierwszy w historii, choć jeśli chodzi o wystawy światowe nie są to pierwsze organizowane przez Chińczyków.

Światowa Wystawa Expo, która odbędzie się w Szanghaju w przyszłym roku ma trwać od maja do października. Szacuje się, że rząd w Pekinie wyda na nią ponad 45 miliardów dolarów. Z tych środków zostanie sfinansowana przede wszystkim przebudowa miasta. Chińczycy chcą skoncentrować się na poprawie infrastruktury, m.in. planują powiększyć dwa lotniska działające na terenie Szanghaju, unowocześnić podmiejskie linie kolejowe, wybudować nowe drogi i autostrady. Zamierzają także znacznie rozbudować linie metra, które mają być tak gęste jak londyńskie.

Jednak największą atrakcją zbliżającej się wystawy ma być monumentalny, ozdobny most wybudowany na rzece Huangpo przeznaczony wyłącznie dla pieszych. Został on zaprojektowany przez Francuzów, a szacowany koszt jego wykonania to ok. 145 milionów dolarów. Wielu architektów skrytykowało jednak jego wstępną wersję twierdząc, iż zbyt nisko wznoszący się nad taflą wody będzie znacznie utrudniał żeglugę statków.

Reklama

Czy projekt “kwiatowego mostu” zostanie zmieniony cały świat dowie się w marcu 2010 roku. Prawdopodobnie, tak jak 100 lat temu mieszkańców Nanjing, jak i wszystkich obywateli Chin rozpierała duma z zorganizowanych u siebie targów, tak i za rok Chińska Republika Ludowa będzie szczycić się najlepiej przygotowaną wystawą w historii.

ikona lupy />
Przygotowania do wystawy Expo w Szanghaju / Bloomberg
ikona lupy />
Przygotowania do wystawy Expo w Szanghaju / Bloomberg
ikona lupy />
Wystawa Expo w Japonii / Bloomberg
ikona lupy />
Wystawa Expo w Japonii / Bloomberg