Konsorcjum osób fizycznych, które wylicytowało południową część stoczni Szczecin, gdzie znajduje się nabrzeże wyposażeniowe za ponad 7,8 mln zł oraz budynek z biurami projektowymi stoczni za ponad 2,3 mln zł, ma wpłacić pieniądze do 15 grudnia. Podpisanie warunkowych umów sprzedaży w formie aktu notarialnego przewidziano 17 grudnia.

>>> Czytaj też: "Zakończono przetarg na majątek stoczni Szczecin"

ARP poinformowała, że podpisanie warunkowej umowy sprzedaży w przypadku stoczni Nauta i firmy Energomontaż Północ nastąpi odpowiednio 10 i 14 grudnia. Stocznia Nauta wylicytowała m.in. "rejony wyposażenia statków i prefabrykacji przestrzennych", a spółka Energomontaż Północ Warszawa wygrała przetarg na rejon montażu statków, czyli tzw. mały dok.

Z kolei Szczecińska Stocznia Remontowa Gryfia wylicytowała zestaw sterowy do kontenerowca. Jak poinformowała ARP, 9 grudnia zostanie podpisana warunkowa umowa sprzedaży w formie aktu notarialnego.

Reklama

Kolejne aukcje na części majątku stoczni Gdynia i Szczecin zostaną przeprowadzone odpowiednio: 16 i 18 grudnia. 11 grudnia mija termin składania przez potencjalnych inwestorów oświadczeń rejestracyjnych oraz wpłaty wadium, uprawniającego do udziału w aukcjach.

6 listopada 2008 r. Komisja Europejska uznała, że udzielona zakładom w Gdyni i Szczecinie przez polski rząd pomoc publiczna jest nielegalna. Zgodnie z planem uzgodnionym z KE, podzielony na części majątek stoczni został częściowo sprzedany w maju. Wylicytował je wówczas katarski Fundusz Stichting Particulier Fonds Greenrights. Inwestor, choć wpłacił wadium w wysokości 8 mln euro, nie zapłacił jednak całości pieniędzy. Później nad przejęciem aktywów stoczni zastanawiała się katarska rządowa agencja Qatar Investment Authority, ale ostatecznie wycofała się z inwestycji.