W czwartek upływa termin, jaki marszałek Sejmu Bronisław Komorowski wyznaczył klubom na zgłaszanie kandydatów do RPP.

>>> Czytaj też: Znamy nazwiska pierwszych kandydatów do RPP

Bratkowski to były wiceprezes Narodowego Banku Polskiego. Chojna-Duch jest urzędującą wiceminister finansów. Jajuga - jak powiedział PAP wiceszef klubu Lewicy Marek Wikiński - jest kierownikiem katedry Inwestycji Finansowych i Zarządzania Ryzykiem na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. "Jest autorem ponad dwustu pięćdziesięciu publikacji naukowych, wykłada na uczelniach w USA, Francji, Szwecji, Irlandii, Belgii, Holandii, Niemczech" - dodał Wikiński.

Ponieważ kadencja dwóch członków RPP wybieranych przez Sejm upływa 9 stycznia 2010 r., a trzeciego - 7 lutego 2010 r., Platforma w porozumieniu z PSL zgłosiła na razie dwóch kandydatów do Rady. Trzeciego kandydata PO zgłosi w styczniu, będzie to najprawdopodobniej posłanka Platformy Anna Zielińska-Głębocka. W środę swojego kandydata - profesora Katedry Bankowości Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie Andrzeja Kaźmierczaka - zgłosił już klub PiS.

Reklama

Zgodnie z konstytucją i ustawą o Narodowym Banku Polskim, Rada Polityki Pieniężnej jest jednym z organów NBP. Skład RPP tworzą, zgodnie z ustawą o NBP: jego prezes jako przewodniczący Rady oraz dziewięciu członków powoływanych w równej liczbie przez prezydenta, Sejm i Senat, spośród specjalistów z zakresu finansów. Kadencja trzech członków Rady powoływanych przez Senat upłynie 23 stycznia 2010 r. Do tego czasu senatorowie zbiorą się na dwóch posiedzeniach - w dniach 16-18 grudnia oraz 11-14 stycznia 2010 r. Senat wybierze swoich kandydatów do RPP najprawdopodobniej w tym drugim terminie, ponieważ we wstępnym porządku najbliższego posiedzenia nie ma punktu dotyczącego tej sprawy.

Trzej obecni członkowie RPP wybierani przez prezydenta zostali powołani w skład Rady 17 lutego 2004 r., zatem ich sześcioletnia kadencja upłynie w drugiej połowie lutego 2010 r.