Ponad 4 miesiące jeden z największych brytyjskich producentów słodyczy opierał się zakusom amerykańskiego koncernu spożywczego Kraft Foods. Dzisiaj jednak zarząd Cadbury zdecydował się na przyjęcie oferty - Kraft Foods zapłaci za Cadbury 19,7 miliarda dolarów.

Zwlekanie z decyzją o zaakceptowaniu warunków proponowanych przez Amerykanów opłaciła się Brytyjczykom. Akcjonariusze firmy otrzymają bowiem za jedną akcję 840 pensów, z czego 500 pensów w gotówce. Co więcej, Kraft obiecuje, iż zapłaci im dodatkową dywidendę w wysokości 10 proc. Biorąc pod uwagę wcześniejsze oferty Amerykanów, ta ostatecznie przyjęta przez firmę z wysp jest bardzo atrakcyjna dla jej udziałowców. Jak podaje Kraft, w ciągu zeszłego roku podnosił on propozycje kupna brytyjskiego producenta słodyczy 13-krotnie, ostatnia z nich opiewała na kwotę 769 pensów za akcję.

Według Andrew Wooda, jednego z analityków z nowojorskiej firmy Sanford C. Bernstein, inwestycja w Cadbury to przede wszystkim olbrzymi sukces Amerykanów, którzy już niedługo uświadomią sobie, jak dobry biznes udało im się zrobić. Nie dziwi więc fakt, iż jednym z największych udziałowców Kraft Food jest należący do Warrena Buffeta fundusz inwestycyjny Berkshire Hathaway.

Firma Cadbury to obecnie jeden z największych i najbardziej popularnych producent słodyczy na świecie, wytwarzający czekolady, ciastka, słodkie napoje, lody oraz cukierki. Do tej brytyjskiej spółki należy także polski Wedel, produkujący przede wszystkim wyroby czekoladowe.