Przykładem może być niedawno przedstawiona propozycja „Solidarności”, przed szczytem Unii Europejskiej wraz z innymi europejskimi centralami związkowymi, by przeznaczał 1 proc. PKB na tworzenie nowych miejsc pracy.
Czy jednak miliardy euro przeznaczone na tworzenie nowych miejsc pracy to właśnie złota recepta na wyjście z kryzysu? Nie do końca. Ważne są nie tylko środki, ale przede wszystkim sposób ich wykorzystania. Przypomniał o tym niedawno opublikowany przez Komisję Europejską raport „Nowe umiejętności w nowych miejscach pracy: czas na działanie”. Jednym z jego głównych wniosków jest „konieczność zacieśnienia powiązań między kształceniem, szkoleniem i pracą, rozwijania odpowiedniego zakresu kwalifikacji oraz lepszego przewidywania przyszłych potrzeb w zakresie umiejętności”.
Dlaczego podnoszenie kwalifikacji i odpowiednie ukierunkowanie kształcenia, które powinno odpowiadać na potrzeby rynku, takie ważne? Raport podaje wiele argumentów, na przykład: ten, że prawie jedna trzecia obywateli Europy w wieku od 25 do 64 lat nie ma żadnych formalnych kwalifikacji lub jest nisko wykwalifikowana, a tylko co czwarty Europejczyk ma wysokie kwalifikacje. Te informacje są zaskakujące i burzą powszechny mit o dobrze wykształconych Europejczykach.
Reklama
Odpowiednio wykwalifikowanym pracownikom jest znacznie łatwiej na rynku – przypomina KE i podaje, że wskaźnik zatrudnienia dla tej grupy w całej UE wynosi 84 proc., dla średnio wykwalifikowanych – 70 proc., a dla słabo wykwalifikowanych 49 proc. Posiadanie dobrze przygotowanych pracowników opłaca się również przedsiębiorstwom. Jak wyliczyli eksperci, prawdopodobieństwo upadłości firm, które szkolą załogę, jest 2,5 razy niższe niż tych, które pozostawiają pracowników samym sobie.
Jest jeszcze poważny argument finansowy. Według wspomnianego raportu, system kształcenia zapewniający wszystkim odpowiednie kwalifikacje mógłby w dalszej perspektywie zwiększyć PKB nawet o 10 proc. Wniosek? Warto dbać o rozwój gospodarczy i tworzenie nowych miejsc pracy. Ale warto robić to z głową i z odpowiednim planem.