Parze tej nie pomogło wiele nawoływanie japońskiej opozycji do interwencji na rynku walutowym, założenia 2% celu dla inflacji oraz zniesienie limitu skupu japońskich obligacji rządowych JGB. Euro w końcu wypełniło przerwę do 1,35 po piątkowej zwyżce, kiedy prezes EBC Trichet ostrzegł, że sytuacja greckich banków pod względem płynności finansowej jest w dalszym ciągu ciężka i może ulec pogorszeniu. W USA SEC (Komisja Papierów Wartościowych i Giełdy) oskarżyła Goldman Sachs o defraudację związaną ze sprzedażą pakietów CDO (Collateralized Debt Obligation), co okazało się ostatnim gwoździem do trumny ryzyka. Giełda na Wall Street w ramach korekty oddała większość tygodniowych zysków podczas jednej sesji a dolar amerykański ogólnie zwyżkował (jednak nie w takim stopniu jak wspominany już jen).

Na froncie danych amerykańskie publikacje okazały się dość mieszane. Wskaźnik zaufania konsumentów Uniwersytetu Michigan wypadł słabo, odnotowując 69,5 punktów wobec oczekiwanych 75,0, ale liczby rozpoczętych budów domów i pozwoleń na budowę zaskakująco wzrosły. Po pierwszej debacie telewizyjnej w Wielkiej Brytanii, Liberalni Demokraci wyprzedzili Konserwatystów w najnowszych sondażach opublikowanych w sobotę. Ankieta pokazuje, że wspomniani Demokraci mają 32% głosów, Konserwatyści 31% a Laburzyści 28%. To naturalnie spowodowało odżycie obaw związanych z impasem parlamentarnym i wywarło dalszą presję na GBP.

Podczas weekendu Chińska Rada Rządowa podjęła kroki w kierunku dalszego ograniczenia spekulacyjnych inwestycji na rynku nieruchomości, zezwalając bankom na odmowy udzielania dodatkowych kredytów hipotecznych kupcom domów, którzy już posiadają 2 lub więcej nieruchomości. Kroki te nadchodzą po ruchach PBOC w zeszły czwartek zwiększających minimalny poziom wkładu własnego oraz oprocentowanie kredytów hipotecznych dla niektórych nabywców. Jest to kolejna wskazówka tego, że Pekin zaczyna się bardziej martwić o drastycznie zwyżkujące ceny swoich nieruchomości. Inne czynniki pewnie miały większy wpływ na tendencję awersji do ryzyka, ale te wydarzenia na pewno nie pomogły całej sprawie.

Obecny tydzień rozpoczyna się dość powoli pod względem danych gospodarczych. W Europie mamy wskaźnik produktywności w sektorze budowlanym, z kolei sesja amerykańska to jedynie publikacja wskaźników wiodących. Sprawy nabiorą tempa później, biorąc pod uwagę posiedzenia banków centralnych Szwecji i Kanady. Brytyjski kalendarz danych jest napięty, jutro mamy inflację CPI, protokół z posiedzenia Banku Anglii,oraz raport na temat zatrudnienia w środę, dynamikę sprzedaży detalicznej w czwartek oraz PKB za pierwszy kwartał w piątek. Kalendarz amerykański z drugiej strony wypełni się dopiero pod koniec tygodnia publikacjami PPI, liczbą wniosków o zasiłek dla bezrobotnych oraz dynamiką sprzedaży domów na rynku wtórnym w czwartek oraz poziomem zamówień na dobra trwałe i dynamiką sprzedaży nowych domów w piątek.

Reklama

W tym tygodniu zdecydowanie należy być ostrożnym...

Wydarzenia – poprzednia sesja

• USA Marzec Liczba rozpoczętych budów domów wyniosła 626 tys. wobec oczekiwanych 610 tys. oraz poprzednich skorygowanych na 616 tys.
• USA Marzec Liczba pozwoleń na budowę wyniosła 685 tys. wobec oczekiwanych 625 tys. i poprzednich skorygowanych na 637 tys.
• USA Kwiecień Wskaźnik zaufania konsumentów Uniwersytetu Michigan wyniósł 69,5 wobec oczekiwanych 75,0 oraz poprzednich 73,6
• Nowa Zelandia Marzec Wskaźnik aktywności w sektorze usługowym wyniósł 53,7 wobec poprzednich 53,7
• Wielka Brytania Kwiecień Indeks cen domów Rightmove wzrósł o 2,6% m/m, +6,0% r/r wobec poprzednich odpowiednio 0,1%/5,3%
• Japonia Marzec Wskaźnik zaufania konsumentów wyniósł 41,0 wobec poprzednich 40,0
• Japonia Marzec Dynamika sprzedaży w dużych sklepach spadła o 3,5% r/r wobec poprzednich -5,4%





Ważne tematy – nadchodząca sesja
(wszystkie czasy w GMT)

• Strefa euro Produktywność sektora budowlanego (0900)
• Kanada Poziom transakcji międzynarodowych na rynku akcji (1230)
• USA Wystąpienie Evans'a z Fedu (1300)
• USA Wystąpienie Bernanke z Fedu (1300)
• USA Wskaźniki wiodące (1400)
• Strefa euro Wystąpienie Tumpel-Gugerell'a z EBC (1500)
• Strefa euro Wystąpienie Papademos'a z EBC (1700)