Dodajmy do tego jeszcze komentarz Bundesbanku na temat oczywistej poprawy gospodarczej w Niemczech w drugim kwartale i pozytywne komentarze brytyjskiego kanclerza skarbu Darlinga na temat rynku pracy i eksportu. Zniesienie niektórych ograniczeń w podróżowaniu po Europie również przyczyniło się do ogólnej zmiany scenerii na rynkach.

Na rynkach walutowych dolar amerykański powrócił ze śróddziennego maksimum, a jen dołował jeszcze mocnej po tym, jak rentowność amerykańskich obligacji odrobiła część strat po piątkowych doniesieniach na temat GS. Euro znów zaczęło zwyżkować po teście retrecament'u 61,8% z ostatniego ruchu, oraz próbowało znów przetestować wczorajsze maksimum z Azji. Jednak artykuł w Wall Street Journal cytujący prezesa Bundesbanku Axel'a Weber'a o tym, że Grecy potrzebować mogą nawet 80 mld EUR by poradzić sobie z zadłużeniem (prawie dwa razy więcej niż pomoc zaoferowana przez UE/MFW) skutecznie ukrócił tę zwyżkę. W obliczu malejącej awersji do ryzyka dolar australijski złapał nieco oddechu po ostatnich wyprzedażach, podczas gdy funt brytyjski w dalszym ciągu nie radzi sobie najlepiej z obawy przed impasem parlamentarnym po wyborach 6 maja, ale i tak zdołał zakończyć dzień powyżej 55-dniowej średniej kroczącej na poziomie 1,53.

Sytuacja w Azji w dużej mierze zdominowana była publikacją protokołu z posiedzenia RBA, którego przedstawiciele ogólnie brzmieli nieco bardziej jastrzębio. Bank centralny wspomniał o dobrej prognozie australijskich warunków handlowych, co sugeruje, że rozsądniej byłoby podwyższyć oprocentowanie w kwietniu niż przekładać podwyżkę na przyszłość. Bank nadal uważa podwyżkę jako część procesu powrotu do „normalnych” poziomów oprocentowania i przewiduje, że wzrost gospodarczy w 2010 roku powróci do tego trendu. Pomimo iż świetne wyniki partnerów handlowych Australii przyczyniły się znacznie do poprawy gospodarczej, bank zauważył, że w dalszym ciągu istnieje szereg zagrożeń dla globalnego wzrostu, a okres niepewności związanej z greckim planem oddłużenia może się znacznie wydłużyć. Protokół, chodź ogólnie odebrany jako jastrzębi, zawierał również komentarz na temat sprzeczności pomiędzy rosnącymi cenami domów a spadającą liczbą przyjętych wniosków o kredyt hipoteczny. Dolar australijski lekko się wzmocnił po publikacji protokołu, lecz jedynie o 20 pipsów, i później nie mógł sobie poradzić z mocnym oporem w okolicy 0,8290-0,8310, szybko wracając na niższe poziomy. Na rynku obligacji widzieliśmy z początku gwałtowną wyprzedaż, ale straty te następnie zostały odrobione w obliczu praktycznie niezmienionych szans na majową podwyżkę stóp (obecnie 28%).

W Europie sprawy nabierają dzisiaj tempa. Najpierw mamy decyzję szwedzkiego banku centralnego w sprawie oprocentowania oraz poziom cen niemieckich producentów. W Wielkiej Brytanii z kolei rozpoczynamy inflacją CPI, ale przyjrzeć również się jest warto badaniom instytutu ZEW dla strefy euro i Niemiec. Podczas sesji amerykańskiej Bank Kanady ogłosi swoją decyzję w sprawie stóp procentowych, które mają pozostać na niezmienionym poziomie, lecz być może zaobserwujemy zmianę w tonie towarzyszącego komentarza (patrz szczegółowa analiza w jednej z naszych ostatnich publikacji). Bernanke i Geithner składać będą swoje oświadczenia przed amerykańską Izbą Reprezentantów w sprawie Lehmans.

Reklama

Wydarzenia – poprzednia sesja

• USA Marzec Wskaźniki wiodące wzrosły o 1,4% m/m wobec oczekiwanych 1,1% oraz poprzednich skorygowanych na 0,4%
• Nowa Zelandia 1 kwartał Poziom cen konsumenckich wzrósł o 0,4% kw/kw, +2,0% r/r wobec oczekiwanych odpowiednio 0,6%/2,3% oraz poprzednich -0,2%/+2,0%
• Japonia Luty Indeks sektora usługowego spadł o 0,2% m/m wobec oczekiwanych -1,0% oraz poprzednich skorygowanych na 2,5%

Ważne tematy – nadchodząca sesja (wszystkie czasy w GMT)

• Japonia Liczba zamówień na maszyny (0600)
• Niemcy Poziom cen producentów (0600)
• Japonia Dynamika sprzedaży w sklepach szybkiej obsługi (0700)
• Szwecja Decyzja Riksbank'u w sprawie stóp procentowych (0730)
• Strefa euro Bilans handlowy (0800)
• Wielka Brytania Inflacja CPI/RPI (0830)
• Hongkong Stopa bezrobocia (0830)
• Niemcy Badanie instytutu ZEW (0900)
• Strefa euro Badanie instytutu ZEW (0900)
• Kanada Decyzja BOC w sprawie stóp procentowych (1300)
• Strefa euro Wystąpienie Liikanen'a z EBC (1430)
• USA Oświadczenia Bernanke i Geithner'a (1500)