Jak wynika z najnowszych raportów GUS-u, 23 proc. badanych przedsiębiorców oczekuje poprawy sytuacji w budownictwie. Na jej pogorszenie wskazuje 21 proc. badanych. Po raz pierwszy od dwóch lat, liczba budowlanych optymistów przewyższyła liczbę pesymistów. Analitycy Home Brokera oceniają, że jeśli wyniki te potwierdzą się w kolejnych miesiącach, można będzie uznać je za przełom, chociaż do odczytów z okresu boomu w budownictwie wciąż jednak jeszcze dużo brakuje.

Przedsiębiorstwa budowlane stawiają na zagraniczne rynki

Firmy budowlane chcą rozwijać swoją działalność za granicą. Większe zainteresowanie prowadzeniem prac poza granicami kraju deklaruje 22 proc. badanych wobec 18 proc. przed rokiem.

Spadająca liczba zamówień w ostatnich miesiącach i mniejszy zakres produkcji budowlano-montażowej spowodowały słabsze wykorzystanie mocy produkcyjnych, które w kwietniu sięgało 67 proc. wobec 73 proc. rok wcześniej i 59 proc. w marcu. Prognozy na kolejne 3 miesiące w tym względzie są jednak korzystne.

Reklama

Spadek produkcji nie jest już tak bolesny

Jak wynika z analizy Home Brokera, po dramatycznym spadku produkcji budowlano-montażowej w lutym, w ubiegłym miesiącu skala regresu produkcji zmalała. „Po uwzględnieniu wpływu czynników sezonowych, takich jak na przykład liczba dni roboczych, spadek w ubiegłym miesiącu wyniósł 9,4 proc. w skali roku. Skalę załamania w budownictwie, związanego w znacznym stopniu z surową zimą, najlepiej obrazuje to, że regres nastąpił nawet w budownictwie infrastrukturalnym (w marcu spadek w skali roku przekraczał 7 proc.), choć był mniejszy niż w pracach związanych ze wnoszeniem budynków, czy też robotami specjalistycznymi, do których zalicza się między innymi przygotowanie terenów pod budowę czy prace wykończeniowe”- twierdzi Katarzyna Siwek, analityk Home Brokera.

Odwilż w budownictwie mieszkaniowym

Polepszeniu koniunktury budowlanej sprzyja dobra sytuacja na rynku budownictwa mieszkaniowego. Marzec przyniósł wyraźne ożywienie w tej branży. „O ponad 44 proc. w skali roku zwiększyła się liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto. W I kwartale łącznie wzrost sięgnął 16,1 proc. Ożywienie widać głownie w aktywności deweloperów. Cieniem na tych danych kładzie się jednak to, że w zakresie pozwoleń na budowę wyraźnego przełomu jeszcze brakuje. W marcu zniżka wyniosła prawie 9 proc. w skali roku, w całym I kwartale spadek był blisko 20-proc.” – twierdzi Katarzyna Siwek.

ikona lupy />
Firmy budowlane chcą rozwijać swoją działalność za granicą. Większe zainteresowanie prowadzeniem prac poza granicami kraju deklaruje 22 proc. badanych wobec 18 proc. przed rokiem. / Bloomberg
ikona lupy />
Ogólny klimat koniunktury budowlanej w budownictwie / Forsal.pl