Kontrola może się odbywać w siedzibie przedsiębiorcy lub w miejscu działalności w czasie trwania produkcji. Takie nowe zasady przewiduje projekt ustawy o wyrobach budowlanych oraz ustawy o systemie oceny zgodności, który wkrótce ma uchwalić Sejm.

Podnieść wymagania

Przedstawiciele branży budowlanej uważają proponowane zmiany procedury kontroli za potrzebne. – Stawianie coraz większych wymagań, jeśli chodzi o właściwości użytkowe i odpowiednie oznakowanie wyrobów budowlanych, jest konieczne – uważa Edward Szwarc, wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.
Jego zdaniem wyroby powinny być opatrzone certyfikatami, co świadczyłoby o tym, że nadają się do użycia. W ten sposób można byłoby uniknąć stosowania materiałów z wadami. Podobną opinię ma Janusz Rymsza z Krajowej Rady Polskiej Izby Budownictwa. Tym bardziej że od 1 kwietnia 2010 r. na rynku budowlanym zapanowało pewne zamieszanie w związku ze stosowaniem Eurokodów w projektowaniu budynków. Od tej daty zgodnie z wykładnią dokonaną przez Ministerstwo Infrastruktury w zależności od decyzji projektanta podstawą wykonania projektu budowlanego mogą być zarówno normy aktualne (Eurokody), jak i wycofane (Polska Norma PN B).
Reklama
Zdaniem Jakuba Kusa, sekretarza Związku Zawodowego Budowlani, kryteria zaostrzające kontrolę muszą być czytelne. Jego zdaniem dotychczasowe zapisy w ustawie dotyczące uprawnień kontrolnych nadzoru budowlanego umożliwiają właściwe kontrolowanie materiałów budowlanych. Natomiast zdarza się, że nadzór z tych uprawnień nie korzysta.

Zmiana procedur

Przepisy, nad którymi trwają prace w Sejmie, określą nową procedurę kontrolowania wyrobów budowlanych w firmach produkujących, importujących i sprzedających. Za zgodą przedsiębiorcy kontrola będzie mogła się odbywać nawet w siedzibie inspekcji.
Nie zmienią się natomiast zasady udostępniania przez kontrolowanego na żądanie inspektorów dowodów i informacji niezbędnych do ustalenia, czy wyrób budowlany spełnia wymogi. Przedsiębiorca będzie przekazywał je na żądanie inspektorów. Natomiast od producenta i importera inspektorzy będą jeszcze mogli dodatkowo domagać się przedstawienia deklaracji zgodności wyrobu budowlanego, nazwy i adresu zakładu, w którym wyrób został wytworzony, bądź producenta wyrobu importowanego. Przygotowywane przepisy przewidują, że na żądanie inspektorów kontrolowany musi dostarczyć ogólny opis wyrobu, schematy oraz instrukcje potrzebne do stosowania go, a nawet wykaz uwzględnionych specyfikacji technicznych Polskich Norm wyrobu albo aprobat technicznych. Gdy inspektorzy będą mieli wątpliwości co do zgodności wyrobu z niezbędnymi warunkami, to wówczas będą jeszcze wymagać przedstawienia im dodatkowych dokumentów, na przykład: sprawozdania z przeprowadzonych badań, informacji o wewnętrznej (zakładowej) kontroli produkcji, o tym od kogo sprzedawca nabył wyrób, a gdy producent lub importer mają siedzibę za granicą, to również okazania deklaracji zgodności.
Gdy kontrolowany wyrób stwarza zagrożenie dla życia, zdrowia, mienia lub środowiska, a producent lub importer mają siedzibę za granicą, to inspektorzy będą się domagali od kontrolowanego przedsiębiorcy, przedstawienia dokumentacji technicznej. Oprócz tego będą też badali dokumenty, a mogą żądać dostarczenia im kopii i tłumaczenia na język polski, oraz pisemnych lub ustnych wyjaśnień.