Zapewne będą jeszcze korekty, tylko nie wiadomo, czy w górę, czy w dół. Znaczący wzrost odnotował tamtejszy indeks zaufania konsumentów - Conference Board - z 52,3 pkt. w marcu wzrósł do 57,9 pkt. w kwietniu. Z kolei Indeks S&P/Case-Shiller dla 10 metropolii wzrósł o 1,4 proc. w ciągu 12 miesięcy. Spadł o 1,4 pkt. indeks Uniwersytetu Michigan, zwyżkował natomiast Chicago PMI.

Ten tydzień był również pomyślny dla złota, którego cena sięgnęła dziś poziomu 1180 dolarów za uncję. Silnej pozycji złota sprzyja niepewna sytuacja w gospodarce światowej. Dużo mówi się, że grozi druga fala kryzysu. Coraz większe problemy ma Europa, szczególnie Grecja. Lecz pasmo nieszczęść obejmuje już inne kraje basenu Morza Śródziemnego.
W środę prezydent Niemiec wyraził swoje poparcie dla pakietu pomocowego. Tylko, czy pakiet pomocowy, nawet gdyby był wart 40 mld euro pozwoli wyjść Grekom z kryzysu? Agencja Moody's podtrzymuje rating Grecji na poziomie A3 na liście obserwacyjnej z perspektywą negatywną.

W Niemczech wzrósł indeks zaufania konsumentów Gfk z 3,4 pkt. do 3,8 pkt. a marcowa inflacja HICP osiągnęła poziom 1 proc. Mimo wszystkich zawirowań poprawiły się indeksy nastrojów w biznesie i gospodarce liczone dla Strefy Euro. Jedynie minorowe nastroje wśród konsumentów pozostają na niezmienionym poziomie wynoszącym minus 15 pkt.
Poprawie ulega sytuacja w polskim budownictwie. Jak wynika z przeprowadzonego w kwietniu przez GUS badania opinii firm funkcjonujących w branży budowlanej, na poprawę koniunktury wskazało 23 proc., a na pogorszenie – 21 proc. W efekcie saldo ocen wyniosło +2 punkty procentowe. Miesiąc wcześniej sytuacja była odmienna – przeważali pesymiści.
W przyszłym tygodniu otrzymamy sporo informacji zza Oceanu, m.in. dotyczących dochodów i wydatków Amerykanów. Poznamy również wartości indeksów ISM, które dotyczą aktywności w przemyśle i usługach. Ponadto spodziewamy się danych dotyczących marcowych zamówień na dobra trwałego użytku oraz zamówień w przemyśle. Na koniec tygodnia poznamy poziom bezrobocia, długość tygodnia pracy oraz płacę godzinową w Stanach. Opublikowany zostanie również Raport Challengera, wskazujący na tendencje na rynku pracy w USA.

W Eurolandzie zostaną opublikowane wskaźniki aktywności gospodarczej za kwiecień oraz sprzedaży detalicznej w marcu.
W tym tygodniu otrzymamy informację o aktywności w naszym przemyśle, a jej barometrem będzie odczyt indeksu PMI za kwiecień. Z kolei Ministerstwo Finansów przedstawi prognozę inflacji za kwiecień. W marcu wskaźnik CPI wyniósł 2,6 proc

Reklama