Na projekty realizowane za unijne euro nie sposób się nie natknąć. Powstają za nie autostrady, sieci wodociągowe i wiele projektów infrastruktury społecznej. Pomysł, by ten kapitał przyciągnąć na rynek IT, wydaje się więc naturalny. Informatyzacja występuje w programach regionalnych w bardzo szerokim zakresie. „We wszystkich Regionalnych Programach Operacyjnych można aplikować o środki na projekty IT. Polska posiada olbrzymi budżet przekazany z Unii Europejskiej na projekty chociażby związane z Internetem”- mówi Grzegorz Rak, prezes Complex IT Sp. z o.o., firmy, która pozyskała środki finansowe nie tylko na własny rozwój, ale także na rozwój wielu innych przedsiębiorstw- „należy się jednak spieszyć, gdyż tylko do 2012 roku istnieje możliwość pozyskiwania tych środków”- dodaje. W chwili obecnej wdrażane są bardzo atrakcyjne formy dofinansowania z UE, które przewidziano zarówno dla nowopowstałych jak i istniejących już firm. Nie ma tu znaczenia forma prowadzenia działalności, dotacje pozyskać może zarówno osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, jak i średnia spółka akcyjna.

Wsparcie można również uzyskać z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Działanie 8.1. POIG zostało skierowane do nowoczesnych e-przedsiębiorstw. Natomiast działanie 8.2 POIG to wsparcie dla projektów ułatwiających firmom współpracę z innymi firmami za pomocą internetu i innych nowoczesnych narzędzi komunikowania się.

Celem działania 8.1 jest stymulowanie rozwoju rynku e-usług poprzez wsparcie mikro i małych przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą (w przypadku osób fizycznych prowadzących działalność na podstawie pierwszego wpisu do EDG) nie dłużej niż rok od dnia faktycznego rozpoczęcia prowadzenia działalności rozumianego jako dzień wystawienia pierwszego rachunku lub faktury, przy czym działalność ta jest ich pierwszą działalnością. Dofinansowywaniem objęte zostaną projekty polegające na świadczeniu usług drogą elektroniczną i ewentualnym wytworzeniu produktów cyfrowych, niezbędnych do świadczenia tych usług.

Natomiast jeśli chodzi o działanie 8.2. w ramach tego działania można uzyskać dotacje na dofinansowanie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B z przeznaczeniem na realizację projektów, które prowadzą do realizacji procesów biznesowych w formie elektronicznej. Wsparcie może być udzielone przedsiębiorcy, który planuje rozpoczęcie lub rozwój współpracy w oparciu o rozwiązanie elektroniczne dla przedsiębiorców, z którymi kooperuje, w celu umożliwienia wymiany informacji między firmami. Typowym przykładem takiego projektu może być zakup systemu, który umożliwi kontrolę stanu magazynów w firmie i automatyczne składanie zamówień u dostawców. Przedsiębiorcy mogą uzyskać dotacje w wysokości od 20 tys. zł do nawet 2 mln zł na jeden projekt. Wysokość dotacji waha się od 50 proc. do 70 proc i będzie zależała od kilku czynników, takich jak: status przedsiębiorcy, lokalizacja projektu i kategoria wydatków kwalifikowalnych.

Reklama

W latach 2007-2013 na informatyzację i rozwój społeczeństwa informacyjnego zostanie ogółem wydanych z funduszy unijnych ponad 13 mld złotych. Wynika z tego, że eurosceptycy, którzy nie wierzyli, że z Unii napłyną do Polski pieniądze pomocowe, grubo się pomylili. Dla jednych to dużo, dla innych to niewielka kwota, jednak na pewno trzeba ciężko pracować, aby te pieniądze zostały wydane w odpowiedni sposób.