23 listopada 2009 r. podatnik zarejestrował działalność gospodarczą na swoje nazwisko, w celu kontynuowania działalności zmarłego ojca. Firma podatnika przejęła środki trwałe, które wykorzystuje w działalności gospodarczej. Podatnik jest współwłaścicielem tych środków trwałych w wysokości 1/3 udziału. Czy istnieje możliwość umarzania (amortyzacji) środków trwałych od ich pełnej wartości początkowej, pomimo dziedziczenia po 1/3 przez każdego ze spadkobierców?
Kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane zgodnie z art. 22a – 22o, z uwzględnieniem art. 23 ustawy o PIT. Środki trwałe powinny zostać ujęte w ewidencji według wartości początkowej ustalonej proporcjonalnie do posiadanego udziału w ich własności. Podatnik nie ma więc możliwości dokonywania odpisów amortyzacyjnych od ich pełnej wartości.
Za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych uważa się w razie nabycia w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób – wartość rynkową z dnia nabycia, chyba że umowa darowizny albo umowa o nieodpłatnym przekazaniu określa tę wartość w niższej wysokości. Takie stanowisko przedstawił m.in. dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 19 kwietnia 2010 r. (nr IPPB1/415-87/10-5/JB).
Podstawa prawna
Reklama
Art. 22, art. 22a, art. 22c, art. 22g ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307).