Trochę inaczej sytuacja wyglądała na rynkach akcji, gdzie Shanghai Composite zwyżkował po doniesieniach China Times o tym, że przedstawiciel rządu oznajmił, iż niedawno omawiany nowy podatek od nieruchomości nie zostanie wprowadzony przez najbliższe trzy lata. Artykuł ten został następnie zdementowany a przedstawiciel rządu powiedział, że został źle zacytowany. Niemniej jednak indeks Shanghai utrzymał tendencję wzrostową zyskując do południa 3%, co przełożyło się na wzrosty w całym regionie.

Pierwsze komentarze z amerykańsko-chińskiego posiedzenia Strategic Economic Dialogue są dość ogólnikowe i nic nie wnoszą na rynki finansowe. Prezydent Chin Hu powiedział, że USA i Chiny powinny zwiększyć współpracę makroekonomiczną, dodając, że do wrażliwych tematów należy podchodzić bardzo ostrożnie. Hu obiecał kontynuować „stopniowe” prace w kierunku reformy systemu walutowego oraz starać się bardziej zwiększyć krajowy popyt. Wszystko to już kiedyś słyszeliśmy, prawda?

Kalendarz danych jest na razie dość pusty - bez danych z Europy. Za to w USA mamy indeks aktywności w przemyśle chicagowskiego Fedu oraz dynamikę sprzedaży domów na rynku wtórnym. W dalszej części tygodnia będziemy mieli wskaźnik zaufania konsumentów w USA we wtorek, zamówienia na dobra trwałe oraz dynamikę sprzedaży nowych domów w środę oraz chicagowski PMI i ostateczny wynik wskaźnika zaufania konsumentów Uniwersytetu Michigan w piątek. W Europie tydzień będzie dość spokojny pod względem publikacji danych. Poziom nowych zamówień w przemyśle UE, niemiecki wskaźnik zaufania oraz inflacja CPI to jedyne mogące skupić na sobie uwagę publikacje.

Reklama