"Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce w czerwcu 2010 r wzrósł o 0.3 punkta. Od marca ubiegłego roku wykazywał on silną tendencję do wzrostu, jednak w ostatnich miesiącach jego miesięczne przyrosty są coraz słabsze i przeplatane okresowymi załamaniami" - napisała w komentarzu do badania Maria Drozdowicz.

Jak wynika z badania spośród ośmiu komponentów wskaźnika w tym miesiącu cztery przyczyniły się do jego wzrostu i cztery oddziaływały w kierunku jego spadku. Najsilniejszy wpływ na wzrost wskaźnika miała większa podaż pieniądza M3. Dodatkowo korzystnie na wskaźnik oddziaływała poprawa wydajności pracy w sektorze przedsiębiorstw.

Natomiast nie poprawiły się oceny przedsiębiorców na temat ogólnej kondycji gospodarki oraz jej perspektyw rozwojowych. "W ostatnich miesiącach oscylują w okolicach zbliżonych poziomów. Podobny jest przebieg ocen na temat sytuacji finansowej w firmach. Wskaźniki te jednak rosły bardzo silnie od ponad roku i obecnie znajdują się powyżej swej długookresowej średniej. Indeks giełdowy WIG w ujęciu realnym w maju stracił nieco na wartości, w czerwcu odrobił straty, jednak w stosunku do wzrostów sprzed kilku miesięcy wyraźnie wytracił swą dynamikę" - podał BIEC.