Ręczne składanie zleceń za pomocą komputera i Internetu wydaje się w tym wypadku szczytem wygody i możliwości technicznych współczesnych technologii. Ale czy na pewno? Czy nie da się przekroczyć tej magicznej granicy wygody inwestycji zza klawiatury komputera?

O ile wygodniej byłoby wstać zza biurka, zostawić komputer i realizować drugą po inwestowaniu pasję - taką jak skoki ze spadochronu czy wędkowanie. Jak tego dokonać? Z pomocą ponownie przychodzi komputer, a konkretnie współczesne platformy transakcyjne -takie jak niezwykle popularny MetaTrader 4 oferowany klientom m.in. przez X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

Bardzo ważną cechą tej platformy jest możliwość zaprogramowania algorytmu, który na ustalone warunki rynkowe zareaguje dokonując wcześniej zaprogramowanej czynności inwestycyjnej – kupna, sprzedaży, złożenia zlecenia oczekującego, bądź modyfikacji istniejącego zlecenia. W zasadzie powyższe zdanie jest równoznaczne definicji Automatycznego Handlu: wykorzystanie do realizacji zleceń na rynku algorytmu komputerowego, który decyduje o czasie, wielkości i cenie realizacji zlecenia.
Automatyczny Handel daje inwestorowi całkowicie nowe możliwości. Komputer przewyższa człowieka na wielu polach. Jest precyzyjny, ma krótszy czas reakcji, a przede wszystkim nie męczy się, nie musi spać, jeść, chodzić do pracy, czy wyjeżdżać na urlop. Może pracować nad zleconym zadaniem 24 godziny na dobę, 5 dni w tygodniu. Zawsze wtedy, gdy gdzieś na świecie odbywa się handel na instrumentach finansowych.

Mimo daleko idącej automatyzacji czynnik ludzki jest nadal niezbędny. Komputer jest tylko środkiem w realizacji wizji inwestora. Algorytm komputerowy ma za zadanie replikować strategię inwestora. Inwestor jest postacią najważniejszą. Wybiera zakres działania algorytmu (instrumenty finansowe, czas w jakim algorytm działa) oraz tworzy logikę algorytmu.

Logika algorytmu jest mózgiem, jest tym, co zastępuje inwestora jako czynnik decydujący o realizacji zlecenia. To właśnie w logikę inwestor wprowadza zasady swojego systemu inwestycyjnego. Mogą to być dowolne warunki na podstawie których podejmowane są decyzje inwestycyjne. Równie dobrze mogą to być wskaźniki analizy technicznej, korelacja pomiędzy instrumentami finansowymi, publikowane dane makroekonomiczne czy dowolne inne. Zatem głównym zadaniem inwestora, który zechce skorzystać z korzyści wynikających z Automatycznego Handlu jest przekucie opracowanej Strategii Inwestycyjnej w logikę Algorytmu, który posłuży do generowania zysków za pomocą narzędzi Automatycznego Handlu.

Chyba najlepszym dowodem na skuteczność Automatycznego Handlu, który powoli trafia pod strzechy inwestorów indywidualnych są duże organizacje finansowe, które od wielu lat korzystają z zalet Autmatyzacji. Szacuje się, że około 80% obrotu na giełdzie NYSE jest realizowane z pomocą systemów Automatycznego Handlu. Na innych rynkach te liczby mogą być jeszcze większe. Ogromne instytucje międzynarodowe takie jak Citigroup, Credit Suisse czy Deutche Bank posiadają swoje własne systemy Automatycznego Handlu, które są w stanie przeprowadzić skuteczny arbitraż, wyszukać najbardziej płynne rynki do przeprowadzenia wielomilionowych transakcji czy nawet wykonywać zlecone przez zarządzających zlecenia w partiach oraz na różnych rynkach, tak by wpływ zlecenia na cenę instrumentu był jak najmniejszy.