Ceny spadły dzięki obniżkom tzw. stawek MTR (MTR, ang. Mobile Termination Rates), które są podstawą do rozliczeń pomiędzy operatorami w przypadku rozmów między różnymi sieciami. Operator telefoniczny osoby odbierającej połączenie obciąża kosztami operatora sieci, z której połączenie było wykonane. Na podstawie tych stawek ustalane są ceny połączeń detalicznych dla klientów.

1 lipca 2009 r. UKE obniżył stawki MTR w sieci Play do ok. 40 groszy (wcześniej w zależności od pory dnia wynosiły od 40 do 65 groszy), a w przypadku trzech największych operatorów, czyli Polkomtela (operator Plus), PTK Centertel (Orange) i Polskiej Telefonii Cyfrowej (Era) do ok. 17 groszy (wcześniej ok. 22 grosze).

Zdaniem UKE, obniżka stawek w sieciach mobilnych wpłynęła m.in. na obniżkę cen detalicznych połączeń wykonywanych z sieci stacjonarnych do komórkowych.

Z analizy Urzędu wynika, że spośród największych firm oferujących telefoniczne usługi stacjonarne, jedynie spółki Telefonia Dialog i Multimedia Polska nie obniżyły cen połączeń do operatorów sieci Orange, Era i Plus. Pozostałych ośmiu operatorów (MNI Telecom, Vectra, Sferia, Aster, PTC, UPC Polska, Netia i TP) dokonało takich obniżek.

Reklama

W przypadku sieci Play tylko Telefonia Dialog pozostawiła wysokość cen na tym samym poziomie. Średnia opłata za połączenia do Play w okresie od 1 lipca 2009 roku do 1 maja 2010 roku u operatora PTC wzrosła o 16 proc. W tym czasie ceny u pozostałych operatorów (MNI Telecom, Vectra, Sferia, Aster, Multimedia Polska, UPC Polska, Netia i TP) zostały obniżone średnio o ponad 11 proc., z 0,94 zł do 0,83 zł za minutę połączenia.