Wczoraj na główny parkiet z NewConnect przeniosła się firma Eko Eksport, producent mikrosfery wykorzystywanej między innymi przy produkcji opon i tworzyw sztucznych. Walory tej spółki w pierwszym dniu notowań na nowym rynku nie pozwoliły inwestorom zarobić, bo straciły na wartości ponad 2 proc.

Ukraiński debiut

Wizerunek Warszawy jest jednak pozytywny, i to nie tylko w oczach krajowych uczestników rynku. Jeszcze w tym tygodniu na warszawskim parkiecie zadebiutują papiery ukraińskiej firmy Sadovaya. Spółka jest właścicielem kilku kopalń oraz składów odpadów pogórniczych w rejonie Doniecka. Uzyskany dzięki emisji akcji kapitał chce przeznaczyć na nowatorski na Ukrainie program odzyskiwania węgla z odpadów, co ma jej pozwolić zwiększyć sprzedaż z obecnych 800 tys. do 2 milionów ton rocznie. Debiut tej spółki zaplanowano na 30 grudnia.

Natomiast już od dziś po raz pierwszy na GPW notowane będą akcje Europejskiego Centrum Odszkodowań. Firma pomaga w uzyskaniu odszkodowania od towarzystw ubezpieczeniowych. Pozyskane dzięki emisji akcji środki spółka chce przeznaczyć na rozwój działalności, między innymi na rynku słowackim.

Dzięki ponad 30 tegorocznym debiutom liczba spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych przekroczy 400. Pod tym względem nasz parkiet plasuje się na szóstym miejscu w Europie. A przyszły rok będzie równie dobry jak mijający.

Reklama

>>> Czytaj też: GPW chce pozostać najbardziej dynamiczną giełdą Europy w 2011 roku

Mimo że kilka spółek zamierza wycofać swoje papiery z GPW (m.in. Ruch), na głównym rynku warszawskiej giełdy ma szansę zadebiutować kilkadziesiąt spółek, a łączna wartość nowych akcji, jaka znajdzie się na naszym parkiecie, może sięgać kilkunastu miliardów złotych.

Duży udział w tej kwocie ma mieć Ministerstwo Skarbu Państwa, które na giełdzie planuje sfinalizować kilka wielkich prywatyzacji. To za sprawą resortu skarbu liczba spółek surowcowych na parkiecie może się zwiększyć. MSP po raz kolejny przymierza się bowiem do prywatyzacji Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Kolej na Bank Pocztowy

W planach jest także sprzedaż walorów instytucji finansowych takich jak Bank Pocztowy czy BGŻ. A o debiucie na GPW myślą także firmy prywatne. W ubiegłym tygodniu dyrektor funduszu Penta – Józef Janov – powiedział, że w I kwartale przyszłego roku zapadną decyzję co do strategii dla polskiej sieci sklepów Żabka.

Janov stwierdził, że możliwe jest upublicznienie tej spółki. W kontekście giełdowego debiutu wspomina się także m.in. o producencie mebli BRW czy producencie żywności – firmie Maspex.

jacek.uryniuk@infor.pl