Jak inwestować podpowiadają eksperci portalu i porównywarki finansowej Comperia.pl. Inflacja. Jeden z podstawowych terminów języka ekonomii. Zjawisko odpowiedzialne za spadek wartości pieniądza w czasie lub, innymi słowy, za podwyżki cen. w zdrowej gospodarce miesiąc po miesiącu, rok po roku, towary i usługi stają się coraz droższe. Ich oferenci żądają od konsumentów systematycznie coraz więcej. Są zmuszeni do tego przez kontrahentów, którzy również wystawiają coraz wyższe faktury. Proces się nakręca, a przysłowiowa „stówa” jest coraz mniej warta.

Zobacz też ofertę kont internetowych

Rośnie inflacja, rosną stopy procentowe. Świat finansów jest tak ułożony, że rynkowe stopy procentowe podążają w tym samym kierunku co inflacja. A to za sprawą banków centralnych, których celem jest zwykle dbałość o utrzymywanie stabilnej wartości pieniądza. Sposobem na podwyżki cen, a więc na rosnącą inflację, jest podwyższanie stóp procentowych. Tak działa na przykład polska Rada Polityki Pieniężnej (RPP), odpowiedzialna w ramach Narodowego Banku Polskiego (NBP) za decyzje w zakresie stóp procentowych. Kiedy ceny rosną zbyt szybko, należy schłodzić apetyty konsumentów i producentów do kupowania, co z kolei ma wpłynąć na stabilizację cen. Jak ograniczyć aktywność kupujących? Wyższą ceną kredytu, czyli wyższymi stopami procentowymi.

Wyższe stopy, więcej na lokacie. Stopy procentowe decydują nie tylko o cenach kredytów udzielanych przez banki. Wpływają również na ofertę lokat. Im wyższe odsetki dyktuje RPP tym lepsze lokaty oferuje innym bankom NBP, co z kolei pozwala na podwyższenie oprocentowania depozytów w bankach dla klientów indywidualnych. w idealnych warunkach oszczędności zdeponowane w „przyjaznym” banku będą zatem wolne od inflacji. Bowiem wraz z jej wzrostem, czyli z podwyżkami cen, będą rosły odsetki na lokacie.

Reklama

Czytaj też: Wojna depozytowa: banki będą podnosić oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych

Minimalne oprocentowanie konta. Przeciętny wskaźnik wzrostu cen w Polsce wynosi aktualnie około 3% w ujęciu rocznym. Oznacza to, że średnio biorąc za każde sto złotych można po dwunastu miesiącach nabyć towary o dzisiejszej wartości 97 złotych. Aby „stówa” pozostała „stówą” dla oszczędności zdeponowanych w bankach, lokaty muszą przynosić minimum 3% rocznie po uwzględnieniu tzw. podatku Belki. Konto tylko niewielu banków spełnia ten warunek – z zestawienia, które przygotowała Comperia wynika, że niektóre banki oferują konta bankowe z oprocentowaniem o proc..

ikona lupy />
Oprocentowanie rachunków bieżących – cz.1 / Forsal.pl
ikona lupy />
Oprocentowanie rachunków bieżących – cz.2 / Forsal.pl
ikona lupy />
Oprocentowanie rachunków bieżących – cz.3 / Forsal.pl