Jednocześnie nadal deklaruje chęć znalezienia rozwiązania, aby uniknąć konieczności arbitrażu. „Orco Property Group przyjęło do wiadomości piątkowe oświadczenie prasowe, wicepremiera Cobankovica, który powiedział, że 'znajdzie się rozwiązanie' w sprawie sporu dotyczącego inwestycji Orco w Suncani Hvar. Orco złożyło w zeszłym tygodniu zawiadomienie o wszczęciu sporu, które jest pierwszym krokiem w drodze do międzynarodowego arbitrażu pomiędzy Orco a rządem Chorwacji, zgodnie z traktatami zawartymi pomiędzy Chorwacją a Unią Belgijsko-Luksemburską oraz Chorwacją a Francją" – czytamy w komunikacie.

>>> Czytaj też: Prezes Orco zatrzymany przez policję w Zagrzebiu

"Z doświadczenia Orco (ORCOGROUP) wynika niestety, że warunki prowadzenia działalności gospodarczej w Chorwacji pogarszają się zamiast poprawiać. Zamiast próby wspierania prywatnych inwestycji, Państwowy Fundusz Prywatyzacyjny ignoruje wysiłki Orco na rzecz wykorzystania potencjału rozwoju inwestycji Suncani Hvar na chorwackim wybrzeżu" – powiedziała Marija Hrebac, szef Orco odpowiedzialna za działalność w Chorwacji, cytowana w komunikacie. „Ubiegłotygodniowe wypadki - odmowa przez szefa Państwowego Funduszu Prywatyzacyjnego nieco ponad dwudziestominutowej dyskusji z Orco przed zablokowaniem ważnej inicjatywy na rzecz Suncani Hvar podczas zgromadzenia akcjonariuszy oraz wielogodzinne zatrzymanie prezesa Orco przez policję bezpośrednio po spotkaniu - ewidentnie nie są sygnałem rządu, że z zadowoleniem przyjmuje on inwestycje zagraniczne" – dodała Hrebac. Orco wyraziło ostrożny optymizm w odniesieniu do propozycji spotkania z przedstawicielami firmy złożonej przez wicepremiera.

"Firma chciałaby znaleźć rozwiązanie obecnego sporu z rządem, aby uniknąć konieczności arbitrażu międzynarodowego. Z drugiej strony, w ciągu ostatnich miesięcy wzięliśmy udział w wielu spotkaniach z urzędnikami. Do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy jeszcze od rządu żadnych sygnałów sugerujących zmianę stanowiska. Mamy jednak wielką nadzieję, że to nastąpi" – zaznaczyła przedstawicielka Orco. Orco kupiło 40 proc. akcji Suncani Hvar 5 lat temu za 27 mln euro, a następnie zwiększyło swój udział do 55 proc. Pakiet 0,5 mln akcji spółka otrzymała nieodpłatnie w zamian za gwarancję dokonania inwestycji w tę sieć. Do CPF należy 32 proc. akcji Suncani Hvar.

Reklama

Jak pisał latem ub.r. "Parkiet", akcjonariusze od dłuższego czasu nie mogą dojść do porozumienia w sprawie sprzedaży części aktywów Suncani Hvar, która pozwoliłaby zmniejszyć zadłużenie spółki. Narastająco w I-III kw. 2010 roku spółka miała 241,94 mln euro skonsolidowanego zysku netto wobec 201,22 mln euro straty rok wcześniej, przy przychodach odpowiednio 228,24 mln euro wobec 186,84 mln euro.