To porozumienie kończy okres gwałtownej konsolidacji wśród globalnych giełd. Deutsche Boerse i NYSE Euronext ujawniły plany zbudowania największej giełdy na świecie, a London Stock Exchange łączy siły z kanadyjską TMX Group.
Transakcja pokazuje, że mniejsi rywale chcą rzucić wyzwanie dotychczasowym liderom, jeżeli chodzi o tradycyjny obrót akcjami. Europejskie giełdy już straciły znaczący udział w tym rynku na rzecz platform takich jak Chi-X Europe i BATS Europe, europejskiego ramienia BATS Global Markets. Najnowsze połączenie oznacza, że ponad jedna trzecia transakcji, których przedmiotem są akcje brytyjskich blue chipów, będzie przechodzić przez BATS, firmę założoną w Kansas City w 2005 r. Połączoną firmą pokieruje prawdopodobnie Mark Hemsley, prezes BATS Europe.

>>> Polecamy: Kto będzie rządził największą giełdą świata?

Transakcja ma się odbyć za pomocą wymiany akcji i musi jeszcze zostać zaaprobowana przez organy nadzoru.
Reklama
W jej wyniku powstanie silny konkurent dla LSE, której udział w obrocie akcjami spółek wchodzących w skład indeksu FTSE 100 spadł, według danych Thomson Reuters, do 55 proc.
Chi-X Europe została uruchomiona w 2007 r. po wprowadzeniu przez Komisję Europejską dyrektywy MiFID, która złamała monopol tradycyjnych giełd. Od tego czasu platforma wyprzedziła wiele europejskich giełd, oferując szybsze transakcje i niższe prowizje. Wywołało to wojnę cenową w europejskim obrocie akcjami, podobną do tej w USA, gdzie BATS i Direct Edge rzuciły wyzwanie NYSE i Nasdaq.
Chi-X zdobyła 26 proc. obrotu akcjami z FTSE 100, ustępując tylko LSE, i 15 proc. obrotu akcjami europejskimi. BATS Europe ma 9 proc. FTSE 100 i 5,3 proc. obrotu z Europy kontynentalnej.
Wśród akcjonariuszy Chi-X są Instinet, dom maklerski japońskiej Nomury, kilka banków i dwie firmy inwestujące na własny rachunek: amerykańskie Getco i Optiver z siedzibą w Holandii. Chi-X i BATS mają pięciu tych samych akcjonariuszy: Getco, Citigroup, Credit Suisse, Bank of America, Merrill Lynch i Morgan Stanley.