Według niego, PGNiG może dokonać tych akwizycji samodzielnie, bądź też z udziałem partnerów - finansowych lub branżowych. "Myślę, że najbardziej optymalnym wariantem - i to dla wszystkich inwestorów - jest zakup obydwu firm [SPEC i Vattenfall Heat - przyp. ISB]" - powiedział Szubski dziennikarzom w kuluarach NWZ PGNiG.

"Analizujemy samodzielny zakup aktywów energetycznych, ale także zakup z udziałem partnerów i to zarówno finansowych, jak i branżowych" - dodał prezes. Wcześniej w czwartek poinformował, że spółka pobrała memorandum informacyjne dotyczące SPEC-u. "Decyzję o złożeniu oferty podejmiemy po analizach" - powiedział też Szubski. Już pod koniec ub.r. przedstawiciele PGNiG zgłaszali zainteresowanie aktywami Vattenfalla w Polsce po tym, jak szwedzki koncern zapowiedział ich sprzedaż w ciągu 2-3 lat. Vattenfall posiada w Polsce m.in. dystrybutora energii - Vattenfall Distribution Poland SA (dawne GZE), zespół elektrociepłowni - Vattenfall Heat Poland SA (dawne Elektrociepłownie Warszawskie), Vattenfall Energy Trading (spółka zajmująca się obrotem), Farmę Wiatrową Zagórze o mocy 30 MW i 18,67% akcji spółki Enea. Na początku lutego br. przedstawiciele PGNiG sygnalizowali, że rozważą możliwość kupna SPEC, ponieważ dałoby to firmie potencjał do budowy rozproszonej sieci dystrybucji gazu. Według harmonogramu prywatyzacji SPEC, inwestorzy, którzy odbiorą memorandum informacyjne i złożą oferty do 28 marca, o decyzji Prezydenta m.st. Warszawy w sprawie zaproszenia ich do kolejnego etapu zostaną poinformowani do 20 kwietnia 2011 r. SPEC to wiodący dostawca ciepła w Polsce, zarządzający największym systemem ciepłowniczym w Unii Europejskiej i jednym z największych na świecie, o długości prawie 1700 km.

Przedsiębiorstwo zaspokaja około 80 proc. potrzeb cieplnych miasta, ogrzewając ponad 19 tys. obiektów. Specjalizuje się też w budowie i modernizacji sieci, przyłączy oraz węzłów cieplnych. SPEC powstał w 2003 r. w procesie przekształcenia przedsiębiorstwa komunalnego, obecnie działa w formie jednoosobowej spółki akcyjnej, której właścicielem w 100 proc. jest m.st. Warszawa. Spółka osiągnęła w 2009 r. blisko 1,3 mld zł przychodów netto ze sprzedaży.