Popyt ze strony banków komercyjnych wyniósł 93,0 mld PLN. Dla porównania tydzień wcześniej NBP wyemitował bony pieniężne na kwotę 95 mld PLN). A zatem po rozliczeniu wspomnianych operacji absorbujących płynność do systemu finansowego napłyną środki w wysokości 2 mld PLN. To oznacza, że w kolejnych dniach pod względem płynności sytuacja będzie bardzo zbliżona do tej z bieżącego tygodnia. Biorąc pod uwagę sygnalizowane przez nas nasilenie się presji na wzrost stawek depozytowych O/N spodziewamy się w przyszłym tygodniu, że oprocentowanie depozytów międzybankowych w terminie O/N może w dalszym ciągu oscylować w pobliżu stopy referencyjnej NBP.

Podtrzymujemy zdanie, że obecne kwotowania kontraktów OIS są atrakcyjne z punktu widzenia zajmowania długich pozycji (prawdopodobna jest normalizacja sytuacji na rynku pieniężnym i trwalsze zawężenie spreadu pomiędzy stawką POLONIA a stopą referencyjną NBP). Przyszły tydzień będzie istotnym testem dla rynku w tym kontekście.

Na rynku stopy procentowej piątkowa sesja przyniosła wzrost rentowności SPW oraz kontraktów IRS, szczególnie widoczny na krótkim końcu krzywej dochodowości w sektorach do 2 lat (o około 3-5 pb). Brak istotniejszych danych w piątek może sugerować, że inwestorzy realizowali zyski po umocnieniu się rynku na początku tygodnia. Tak jak w ostatnim raporcie sygnalizowaliśmy, że rynek mógł większą uwagę zwrócić teraz na deprecjację złotego. Przecenę instrumentów o dłuższych terminach ograniczały informacje, że Ministerstwo Finansów zamierza realizować transakcje IRS na rynku międzybankowym.

Ministerstwo Finansów poinformowało, że podczas poniedziałkowej aukcji wystawi do sprzedaży 49-tyg bony skarbowe o wartości 0,7-1,2 mld PLN. Wcześniej w harmonogramie marcowych przetargów SPW podana była wartość podaży w przedziale 0,5-1,5 mld PLN. Naszym zdaniem po wtorkowej publikacji niższej od oczekiwań lutowej inflacji średnia rentowność papierów zostanie ustalona na poziomie niższym niż tydzień temu. Spodziewamy się, że ostatecznie rentowność bonów wyniesie 4,45% (14 marca dochodowość 50-tyg bonów MF ustaliło na 4,495%).

Reklama

Warto wspomnieć, że po trzęsieniu ziemi koszt protekcji przed niewypłacalnością Japonii wzrósł o około 40 pb (50%). Przed wydarzeniem 5-letnia protekcja kosztowała rocznie około 75 pb, w ostatnich dniach wzrosła nawet w pobliże 120 pb. Dla porównania w przypadku Polski jest to stabilny poziom nieco ponad 140 pb. Wzrost premii za ryzyko kredytowe nie spowodował jednak wzrostu rentowności japońskich obligacji skarbowych. Wręcz przeciwnie, w ostatnich dniach widać było ich spadek o około 10 pb. Umocnieniu rynku papierów skarbowych sprzyja przede wszystkim aprecjacja jena, wyprzedaż akcji na japońskiej giełdzie oraz stymulacja monetarna ogłoszona i realizowana przez bank centralny. W kierunku ewentualnego strumienia krzywej może oddziaływać preferencja inwestorów w sytuacjach kryzysowych inwestycji o krótszych terminach zapadalności.



Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.