IMC chce sprzedać 10,78 mln akcji nowej emisji, resztę walorów w opcji dodatkowego przydziału stanowią akcje sprzedawane przez akcjonariuszy. Nowa emisja będzie stanowić 30 proc. po podwyższeniu kapitału. Maksymalna cena emisyjna ustalona została na 21 zł, co oznacza że spółka może pozyskać max. 226 mln zł brutto. „Nasz kilkuletni program inwestycyjny ma łączną wartość 100 mln USD. Środki na jego realizację chcemy pozyskać z IPO, reinwestować zyski i zaciągać kredyty. Chcemy zwiększać dzierżawiony areał o 88 tys. ha z 38 tys. ha. Tylko w 2011 chcemy pozyskać 30 tys. ha.

Plany obejmują zwiększenie pojemności magazynowej o 130 tys. ton (ze 150 tys. obecnie), a także budowę magazynu ziemniaków o wielkości 80 tys. ton. Chcemy również kupować maszyny rolnicze" – powiedział prezes spółki, Ievgen Osypov, na poniedziałkowej konferencji. Dodał, że liczy, że będzie będzie nabywać ziemię po ok. 400 USD za hektar. Celem strategicznym jest osiągnięcie 126 tys. ha areału do 2016 roku i wzrost produkcji wysokojakościowych ziemniaków jadalnych do 100 tys. ton w tym okresie.

Oferującym akcje jest ING Securities. W dniach 11 – 20 kwietnia odbędą się zapisy dla inwestorów indywidualnych oraz book building wśród inwestorów instytucjonalnych. Przydział akcji nastąpi ok. 21 kwietnia, kiedy odbędzie się przydział akcji. Ok. 4 maja spółka może zadebiutować na GPW. W 2010 roku przychody wyniosły 34,8 mln USD, EBITDA 19,5 mln USD, zysk netto 14,8 mln USD, wobec odpowiednio 20,2 mln USD, 9,0 mln USD, 1,6 mln USD w 2009 roku.

„Rewaluacja aktywów biologicznych stanowi ok. 20 proc. wyniku finansowego. W tym roku zakładamy znaczący wzrost przychodów i EBITDA. Sprzedaż może wzrosnąć o 40-50 proc." – dodał prezes IMC. Zaznaczył, że efektywność spółki wynosi 500 USD EBITDA na hektar wobec średniej 200 USD EBITDA na hektar na Ukrainie. Oprócz produkcji mleka, spółka specjalizuje się w uprawie ziemniaków, które jak wskazuje prezes są bardzo zyskowne, a własne magazyny pozwalają spółce na istotną obniżkę kosztów.

Reklama

Firma współpracuje z koncernami jak Kraftfoods czy Danone. Grupa IMC prowadzi działalność w sektorze rolniczym w środkowo-północnej Ukrainie. Działalność skupia się na uprawie zbóż, roślin oleistych oraz ziemniaków. Grupa jest jednym z wiodących producentów mleka na Ukrainie.