Natomiast dane na temat zatrudnienia ukształtowały się poniżej naszych szacunków. Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w marcu wyniosło 5,51 mln osób, obniżając się o 0,1% w skali miesiąca oraz pozostając na niezmienionym poziomie 4,1% r/r w skali roku.

Zarówno słabsze od oczekiwań dane nt. zatrudnienia, jak i umiarkowany wzrost płac świadczący o umiarkowanej presji płacowej w gospodarce, wspierają członków RPP argumentujących za rozłożeniem w czasie podwyżek stóp procentowych, zmniejszając prawdopodobieństwo podwyżki stóp już na najbliższym, majowym posiedzeniu Rady. W naszym bazowym scenariuszu przewidujemy, że do kolejnej podwyżki stóp o 25 pkt. baz. dojdzie w czerwcu.

Dziś opublikowane zostaną dane o produkcji sprzedanej przemysłu i inflacji PPI, które będą ważnym sygnałem dotyczącym kondycji polskiej gospodarki. Prognozujemy, że w marcu nastąpiło osłabienie dynamiki produkcji przemysłowej do 7,6% r/r, wobec 10,6% r/r w lutym. Jednocześnie szacujemy, że w marcu wskaźnik cen produkcji sprzedanej przemysłu wzrósł do 8,3% r/r z 7,3% r/r w lutym.

Powodem spadku dynamiki produkcji jest bardzo wysoka baza odniesienia sprzed roku, gdyż w ujęciu miesięcznym po oczyszczeniu z wahań sezonowych oczekujemy dynamiki produkcji na poziomie analogicznym do odnotowanej w lutym, wyższym niż pod koniec 2010 r. i w styczniu 2011 r. Analiza struktury danych o produkcji z lutego wskazuje , że w tym okresie silny wzrost produkcji odnotowano w kategoriach, które silnie spowolniły na początku 2010 r. (co oznacza pozytywne efekty niskiej bazy odniesienia) – głównie w kategoriach produkujących na potrzeby budownictwa. Silne przyspieszenie dynamiki produkcji przed rokiem, w marcu 2010 r., powinno zatem skutkować wygaśnięciem tych efektów i spadkiem dynamiki produkcji w marcu br.

Reklama

Jeśli chodzi o inflację PPI, to czynnikiem oddziałującym w kierunku przyspieszenia tempa jej wzrostu był wzrost cen w przetwórstwie przemysłowym na skutek kumulacji takich czynników jak deprecjacja złotego determinująca wzrost cen złotowych w kategoriach o najwyższym udziale eksportu w sprzedaży, wzrost cen w dziale produkcja koksu i produktów rafinacji ropy naftowej (silnie drożejące paliwa w hurcie o ok. 6,7% m/m w ślad za rosnącymi cenami ropy na rynkach światowych do poziomów najwyższych od 2,5 roku), a także podwyżka cen przez producentów krajowych (w następstwie wzrostu cen surowców, nośników energii). Czynnikiem osłabiającym wzrost inflacji PPI był natomiast spadek cen w górnictwie na skutek spadku cen miedzi na rynkach światowych (w USD) oraz obniżek cen węgla w kraju.

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.