Decyzja amerykańskiego FOMC (komitet wykonawczy Fed) dotycząca wysokości stóp procentowych w USA, treść komunikatu po posiedzeniu komitetu oraz ocena polityki pieniężnej przedstawiona przez prezesa Fed Bena Bernanke na pierwszej konferencji prasowej okazały się zbliżone do oczekiwań.

Stopy pozostały na niezmienionym poziomie – docelowy przedział dla stopy repo Fed wynosi nadal 0-0,25%. FOMC poinformował również, że zamierza zakończyć program skupu aktywów zgodnie z planem, czyli do końca czerwca br.

Choć w ostatnich tygodniach pojawiały się wypowiedzi niektórych członków Fed o bardziej „jastrzębim” wydźwięku, to wciąż większość FOMC za zasadne uznaje utrzymanie akomodacyjnej polityki pieniężnej. W ocenie większości członków komitetu odnotowana w ostatnich miesiącach poprawa sytuacji gospodarczej nie jest na tyle silna aby rozpocząć proces zacieśnienia polityki pieniężnej, jej efektem jest natomiast zakończenie w czerwcu programu skupu obligacji skarbowych zgodnie z założeniami Fed z listopada 2010 r. Podtrzymana została ocena, że notowany obecnie wzrost cen surowców będzie jedynie okresowo stymulował inflację, co potwierdzają stabilne poziomy wskaźników długookresowych oczekiwań inflacyjnych. W komunikacie podtrzymano potrzebę monitorowania tego wskaźnika, aby weryfikować tezę popieraną przez większość FOMC, że sytuacja w gospodarce pozostaje wciąż trudna i uniemożliwia przerzucenie przez przedsiębiorców wyższych kosztów produkcji na ceny finalne dóbr i usług.

Najważniejszą informacją z konferencji prasowej po posiedzeniu Fed była zapowiedź prezesa Bernanke, że po zakończeniu programu skupu obligacji przez Fed w czerwcu, bank centralny będzie kontynuował politykę reinwestowania środków finansowych z zapadających instrumentów utrzymując stabilny poziom bilansu Fed czyli de facto utrzymując stabilną politykę pieniężną.

Reklama

Na rynku krajowym najważniejsze wczoraj były publikacje danych makroekonomicznych - stopy bezrobocia rejestrowanego i dynamiki sprzedaży detalicznej w marcu. Stopa bezrobocia obniżyła się o 0,1 pkt. proc. w skali miesiąca do 13,1%.Liczba bezrobotnych spadła w ciągu miesiąca o ok. 16 tys. do 2,134 mln osób. Natomiast dynamika sprzedaży detalicznej w ujęciu nominalnym obniżyła się do 9,4% r/r z 12,2% r/r w lutym. W ujęciu realnym dynamika spadła do 5,1% r/r z 8,6% r/r.

Skala spadku stopy bezrobocia rejestrowanego była zgodna z przewidywaniami. Dane marcowe wskazują na rozpoczęcie rozszerzania skali działalności sezonowej w cieplejszej części roku, wzrost liczby ofert pracy oraz wyższy niż w poprzednich miesiącach odpływ bezrobotnych z rejestrów. Przewidujemy, że w kwietniu nastąpi spadek stopy bezrobocia do ok. 12,5%, przy 2,03 mln osób pozostających bez pracy.

Natomiast opublikowane dane o sprzedaży detalicznej przewyższyły nasze oczekiwania (7,3% r/r) oraz prognozy rynkowe (8,4% r/r). Wyższa dynamika sprzedaży wobec naszych oczekiwań wynikała: w pewnym stopniu z efektów cenowych (tj. silniejszego wzrostu cen wspierającego dynamikę sprzedaży w ujęciu nominalnym), a częściowo także z tytułu wyższej dynamiki sprzedaży w ujęciu wolumenowym. Kategoriami, które podtrzymywały wyższą dynamikę sprzedaży była sprzedaż samochodów – co zaskakujące biorąc pod uwagę naprawdę wysoką bazę odniesienia sprzed roku, jak również dane agencji Samar wskazujące na wyraźne wyhamowanie w marcu sprzedaży samochodów. Drugą kategorią, w której odnotowano spory wzrost dynamiki była kategoria „pozostała sprzedaż”. Wyższe od oczekiwań wyniki w tych kategoriach zrekompensowały sporo niższe wyniki w innych kategoriach, przede wszystkim w kategorii meble, RTV, AGD, w której po roku utrzymywania się bardzo wysokiej, trudnej do wyjaśnienia (biorąc pod uwagę sytuację dochodową gospodarstw domowych, dostępność kredytu gotówkowego) dynamiki sprzedaży (ok. 30% r/r), w marcu dynamika sprzedaży skokowo obniżyła się do 3,9% r/r.

W kolejnych miesiącach dynamika sprzedaży będzie bardzo zmienna podlegając sporym wahaniom z tytułu zmieniającej się bazy odniesienia. Oczekujemy, że w kwietniu wzrost sprzedaży może ukształtować się na poziomie ok. 15% r/r, na co wpłynie bardzo niska baza odniesienia sprzed roku w okresie tygodniowej żałoby narodowej, w kolejnych miesiącach dynamika sprzedaży nominalnej obniży się do poziomu lekko poniżej 10% r/r cały czas przy silnym wsparciu czynnika cenowego. Lepsze wobec oczekiwań dane dot. sprzedaży detalicznej wskazują, że dynamika PKB ukształtuje się w I kw. br. powyżej 4,0% r/r.

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.