Państwa o największej nierówności to takie, w których niewielka grupa ludzi uzyskuje większość dochodu narodowego. Jeżeli zarobki przeważającej liczby obywateli nie odbiegają zasadniczo od średniej pensji, to nierówność jest niewielka. Skala nierówności może być podobna w państwach o różnym stopniu rozwoju, nie zależy bowiem od ogólnej zamożności państwa.

>>> Czytaj też: Kraje złotem płynące - ranking państw z największymi rezerwami złota

Wśród krajów o największym stopniu nierówności dominują państwa afrykańskie i latynoamerykańskie. Na czele rankingu znalazły się Namibia, RPA i Lesoto. Wysokie, 10. miejsce, zajęła Brazylia, kraj słynący z rozwarstwienia ekonomicznego społeczeństwa.

Spośród państw europejskich najwyżej, na 51. miejscu, znalazła się Rosja, plasując się jedno miejsce wyżej od Chin. Według rankingu jeszcze większe rozwarstwienie społeczne występuje w USA, które zajęły 39. pozycję.

Reklama

>>> Zobacz też: Rośnie przepaść między bogatymi i biednymi w krajach Unii

Niski stopień nierówności charakteryzuje społeczeństwa Unii Europejskiej. Najgorzej wypadła zajmująca 70. miejsce Portugalia, najlepiej zamykająca całe zestawienie Szwecja. Polska uplasowała się na 87. pozycji rankingu.

Zestawienie potwierdza, że europejski model państwa prowadzi do dość skutecznej redystrybucji bogactwa. Z kolei w krajach Afryki i Ameryki Łacińskiej sytuacja majątkowa niewielkiej uprzywilejowanej grupy drastycznie odbiega od reszty obywateli. Wysoka pozycja USA może świadczyć o malejącym udziale klasy średniej w społeczeństwie.

>>> Polecamy: Koniec amerykańskiej klasy średniej? Dane statystyczne o życiu w USA

Niestety, dostępność danych na temat skali nierówności jest niewielka. Dotyczy to zwłaszcza krajów rozwijających się. W niektórych przypadkach zarówno Bank Światowy, jak i CIA World Factbook prezentują informacje sprzed kilku, a nawet kilkunastu lat.

Współczynnik Giniego służy do określenia skali koncentracji danego zjawiska. W ekonomii wykorzystuje się go przede wszystkim do pomiaru nierówności w dochodach gospodarstw domowych. Najniższa możliwa wartość wskaźnika, 0 proc., oznacza, że wszyscy ludzie uzyskują takie same dochody. Wartość 100 proc. wskazywałaby, że jedno gospodarstwo domowe koncentruje cały dochód w danym państwie.

ikona lupy />
Ranking państw według współczynnika Giniego – poz 31-60 / Forsal.pl
ikona lupy />
Ranking państw według współczynnika Giniego – poz 61-90 / Forsal.pl
ikona lupy />
Ranking państw według współczynnika Giniego – poz 91-120 / Forsal.pl
ikona lupy />
Ranking państw według współczynnika Giniego – poz 121-136 / Forsal.pl