Zapytana, jaka byłaby jej odpowiedź na propozycję MFW objęcia kierownictwa tej instytucji, odpowiedziała: "Powiedziałabym, że jest to interesujące pytanie, lecz jest ono zdecydowanie przedwczesne".

"Decyzja należy nie do mnie, a do innych" - podkreśliła Lagarde, która uważana jest za główną kandydatkę na stanowisko dyrektora zarządzającego MFW.

>>> Czytaj też: Wyścig o fotel szefa MFW: Balcerowicz nie miałby szans w starciu z Lagarde

Lagarde, która w 2009 roku została uznana przez dziennik "Financial Times" za najlepszą minister finansów w UE, może liczyć na poparcie Francji, Włoch i Niemiec. Daje jej to praktycznie gwarancję zostania wspólną kandydatką Unii Europejskiej.

Reklama

Według prawicowej francuskiej gazety "Le Figaro", w obliczu wyjątkowego kryzysu strefy euro "Europa powinna zachować kierowanie MFW", aby koordynować sprawnie pomoc dla zagrożonych bankructwem krajów eurogrupy, zwłaszcza Grecji.

>>> Czytaj też: MFW: następca Strauss-Kahna zostanie wybrany do końca czerwca

Tymczasem wiele krajów spoza Europy chce przeforsować własnych kandydatów, np. Kemala Dervisa (Turcja), Arminio Fragę (Brazylia) czy Agustina Carstensa (Meksyk).

Dotychczasowy dyrektor zarządzający MFW Francuz Dominique Strauss-Kahn został oskarżony w USA o próbę gwałtu na pokojówce i aresztowany. W czwartek zrezygnował z stanowiska. W liście wysłanym do zarządu MFW zapewnił, że jest niewinny. Przebywa obecnie w areszcie domowym w Nowym Jorku, pod elektronicznym nadzorem.