W środę na rynek napłynęły ostatnie kwietniowe dane makroekonomiczne. Dynamika sprzedaży detalicznej w zeszłym miesiącu w ujęciu nominalnym wzrosła 18,6% r/r z 9,4% r/r w marcu. W ujęciu realnym dynamika wzrosła do 13,1% r/r z 5,1% r/r.

Stopa bezrobocia rejestrowanego według GUS w kwietniu obniżyła się o 0,5 pkt. proc. w skali miesiąca do 12,6%. Liczba bezrobotnych spadła w ciągu miesiąca o ok. 90 tys. do 2,044 mln osób. Natomiast stopa bezrobocia według wstępnych wyników Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL), w I kw. br. stopa bezrobocia wzrosła do 10,0% z 9,3% w IV kw. ub. r. Badanie pokazało także, iż liczba bezrobotnych zwiększyła się w ciągu kwartału o 7,4% do 1,77 mln, a liczba pracujących obniżyła się o 1,2% kw/kw do 15,88 mln osób – co oznacza wzrost w skali roku o 1,9% wobec 1,2% w IV kw. ub. r.

Wzrost kwietniowej sprzedaży okazał się silniejszy wobec naszych oczekiwań oraz prognoz rynkowych (odpowiednio 14,8% r/r i 14,9% r/r). Wyraźne przyspieszenie rocznej dynamiki sprzedaży było efektem bardzo niskiej bazy odniesienia sprzed roku, kiedy w kwietniu 2010 r. wartość sprzedaży została bardzo silnie zaniżona przez ponad tygodniową żałobę narodową. Analizując poszczególne działy sprzedaży uważamy, że silniejsza skala wzrostu sprzedaży od naszych oczekiwań była generalnie efektem większej skali tego jednorazowego odbicia z tytułu niskiej bazy odniesienia (o czym świadczą dużo silniejsze wzrosty w tych działach, które rok temu odnotowały najsłabsze wyniki). Jednym działem, którego kwietniowa sprzedaż wyraźnie wskazuje na pozytywne oddziaływanie czynników innych niż statystyczne była sprzedaż odzieży i obuwia, z drugiej strony drugi miesiąc z rzędu (po wyeliminowaniu efektów statystycznych) na dużo niższym niż w prawie całym 2010 r. kształtuje się sprzedaż mebli, sprzętu RTV i AGD. Wciąż stymulująco na dynamikę sprzedaży w ujęciu nominalnym wpływa rosnący trend dynamiki cen. W całej I poł. roku dane o sprzedaży detalicznej będą bardzo zmienne właśnie z powodu efektów statystycznych (odzwierciedlając wysoką zmienność danych notowaną w I poł. 2010 r.), niemniej na podstawie uśrednionych wyników z pierwszych miesięcy roku oczekujemy spadku dynamiki sprzedaży w kierunku 10% r/r w nadchodzących miesiącach i stabilizacji dynamiki konsumpcji na poziomie lekko poniżej 4,0% r/r.

Skala spadku stopy bezrobocia rejestrowanego była natomiast zgodna z przewidywaniami Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej i prognozami rynkowymi oraz nieznacznie wyższa od naszych prognoz (12,5%). Dane kwietniowe wskazują na kontynuację rozszerzania skali działalności sezonowej w cieplejszej części roku, wyższy niż w poprzednich miesiącach odpływ bezrobotnych z rejestrów przy zanotowanym niższym napływie. Przewidujemy, że w maju nastąpi spadek stopy bezrobocia do ok. 12,2%, przy 1,97 mln osób pozostających bez pracy.

Wstępne dane BAEL były zbliżone od naszych przewidywań (stopa bezrobocia na poziomie 10,3%, wzrost liczby pracujących o 1,9% r/r). Przewidujemy, że w ciągu br. możliwy jest spadek stopy bezrobocia BAEL do ok. 8,6% pod koniec roku. Wg naszych obliczeń na podstawie powyższych danych oraz naszych szacunków PKB w I kw. br. tempo wzrostu jednostkowych kosztów pracy w gospodarce narodowej wyniosło ok. 2,2% r/r wobec 2,7% w IV kw. (poza rolnictwem osiągnęło odpowiednio ok. 2,5% wobec 3,0%). Przy założeniu realizacji naszych prognoz, w 2011 r. przeciętne roczne tempo wzrostu jednostkowych kosztów pracy wzrośnie do ok. 3,5%-4% z 1%-1,5% w 2010 r.

Reklama

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.