O ile jeszcze wczoraj ogólnoświatowy indeks MSCI AC World zwyżkował o 0,36%, tak dziś, o ile nic się nie zmieni w kolejnych godzinach handlu, skończy on dzień na niewielkim minusie. W piątek w regionie Azji i Pacyfiku ceny walorów spółek spadły średnio o 0,2% (indeks MSCI AC AP), a o godz. 11:27 na Starym Kontynencie paneuropejski indeks STOXX Europe 600 zniżkował o 0,13%. W tym samym czasie najszerszy wskaźnik warszawskiego parkietu, czyli WIG, szedł w dół o 0,17%.

Inwestorzy operujący na światowych parkietach już od dłuższego czasu obawiają się przede wszystkim skutków spowolnienia globalnej gospodarki i są bardzo wyczuleni na wszystkie sygnały mogące na to wskazywać. Nie dziwi zatem, że zareagowali też dziś na niepokojące doniesienia z Azji o: mniejszej niż sądzono nadwyżce na rachunku obrotów bieżących Chin, trzeciej już w tym roku podwyżce stóp procentowych w Korei Południowej i 6,3% wzroście produkcji przemysłowej Indii za kwiecień, który to okazał się być słabszy niż w marcu (+8,8%). Jeśli chodzi o chińskie dane, to w maju eksport tego kraju wzrósł o 19,4% r/r, czyli wolniej niż się tego spodziewano (+21,0%) i wyraźnie mniej niż w kwietniu (+29,9%), co może wskazywać na osłabienie się globalnego popytu. Z kolei 28,4% r/r wzrost importu był wyższy niż w kwietniu (+21,8%) i od oczekiwanego (+22,5%), co jest z jednej strony pozytywnym sygnałem (bo wspierany jest w ten sposób wzrost na świecie), ale z drugiej strony negatywnym, bo rodzi się ryzyko ponownego zacieśnienia polityki monetarnej w Państwie Środka i tym samym kolejnego schłodzenia tamtejszej ekonomii. Rozczarowujące okazały się być dziś jednak nie tylko doniesienia z Azji, ale też dane dotyczące produkcji przemysłowej Wielkiej Brytanii i Francji za kwiecień.

Powyższe opracowanie jest wyrazem osobistych opinii i poglądów autora i nie powinno być traktowane jako rekomendacja do podejmowania jakichkolwiek decyzji związanych z opisywaną tematyką. W szczególności nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej, ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz.U.2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz.U.2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.).
Dom Kredytowy NOTUS S.A. ani jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszego opracowania.