Porozumienie NCS z wykonawcą Alpine - Hydrobudowa - PBG przewiduje, że w Konsorcjum wiodącą rolę i odpowiedzialność wobec Narodowego Centrum Sportu przejęła Spółka Hydrobudowa Polska S.A. Zmiana lidera Konsorcjum przyczyni się do zwiększenia efektywności prac m.in. poprzez zmiany w kierownictwie budowy i zaangażowanie dodatkowych sił wykonawczych - głosi opublikowany w środę komunikat NCS.

>>> Czytaj też: Znamy nowy termin zakończenia budowy Stadionu Narodowego

"Porozumienie obejmuje wszystkie punkty, na których nam zależało. Jestem z niego zadowolony, bo obejmuje również prace wykończeniowe i dodatkowe roboty, które będą całkowicie zakończone do 30 listopada. Na początku lipca przedstawimy nowy harmonogram imprez na Stadionie Narodowym. Chcemy oczywiście, aby pierwszą z nich było widowisko przygotowane na uroczyste otwarcie stadionu" - powiedział w środę, podczas krótkiego briefingu na stadionie, prezes NCS Rafał Kapler.

Jednym z elementów porozumienia jest program naprawczy będący odpowiedzią Konsorcjum na wezwanie do usunięcia w ciągu 14 dni naruszeń warunków umowy z dnia 4 maja 2009 roku. Wykonawca przedstawił trzy możliwe metody naprawy schodów kaskadowych. Wybrano program polegający na wsparciu schodów kaskadowych za pomocą dodatkowej konstrukcji stalowej. Ten sposób naprawy zapewni bezpieczeństwo oraz trwałość naprawianych elementów. Wszelkie koszty naprawy ponosi wykonawca. Termin zakończenia wszystkich prac wyznaczono na 15 września, a obciążenia próbne zostaną zakończone do 30 września.

Reklama

Jak wyjaśnił członek zarządu NCS ds. wykonawczych Janusz Kubicki, generalnej naprawy wymaga 15 biegów schodów prowadzących na górną promenadę. "Dziś kończą się ekspertyzy, ale został już wybrany optymalny wariant. Za taką metodą naprawy opowiedzieli się także niezależni eksperci z Politechniki Warszawskiej. Nie będzie żadnej prowizorki. Słupy podpierające schody i żelbetowa belka, na których zamocowane są biegi, zostaną obudowane stalowym płaszczem. Plany przewidują, że prace rozpoczną się 1 lipca i będą równocześnie prowadzone przy 3-4 biegach" - wyjaśnił.

Zdaniem inżyniera Kubickiego obudowanie schodów stalową konstrukcją nie pogorszy znacząco estetyki całego obiektu. Właściwe prace rozpoczną się za kilka tygodni, bowiem do tego czasu trzeba wykonać szereg prac projektowych, architektonicznych i analiz technicznych. W wykonanie stalowych elementów i ich montaż zaangażowanych będzie kilka firm, a wszystkie prace, których wartość Kubicki ocenił na ponad 10 mln złotych, prowadzone będą na koszt wykonawcy.

Jak poinformowało Narodowe Centrum Sportu przedstawiony przez wykonawcę program naprawczy spełnia także oczekiwania co do pozostałych naruszeń umowy, dotyczących m.in. zmian w organizacji placu budowy (do 30 czerwca) oraz usunięcia nieprawidłowości w wykonaniu dylatacji stropów i ścian (do 30 lipca). Jak podkreśla NCS cena kontraktu pozostaje niezmieniona.

"Porozumienie przewiduje, że liderem konsorcjum wykonawczego będzie Hydrobudowa S.A. Jestem z tego zadowolony, bo po pierwsze - to polska firma, a po drugie - kończy właśnie prace na stadionie w Gdańsku i będzie miała możliwość przesunięcia zasobów na warszawski plac budowy. Powinno to zaowocować przyspieszeniem tempa robót" - ocenił Rafał Kapler.

Przebudowa schodów nie oznacza jednak zakończenia wszelkich prac na terenie Stadionu Narodowego. Ostateczny termin przekazania całkowicie wykończonego obiektu nastąpi 30 listopada. NCS podkreśla w komunikacie, że termin ten dotyczy zarówno prac wykonywanych przez generalnego wykonawcę, jak i dodatkowych robót wykończeniowych, koordynowanych wspólnie przez Narodowe Centrum Sportu i wykonawcę. Dotyczy to między innymi systemów bezpieczeństwa, kontroli dostępu, nagłośnienia czy wykończenie powierzchni komercyjnych.