Wartą 10 mln euro pomoc żywnościową dla Korei Północnej odblokowała Unia Europejska, aby wesprzeć 650 tys. osób cierpiących w tym kraju na poważne niedożywienie - poinformowała w poniedziałek KE. Zastrzegła, że nie przewiduje dalszej pomocy.

Pomoc żywnościowa zostanie pod ścisłym nadzorem dostarczona na obszary północnych i wschodnich prowincji kraju, szczególnie dla dzieci poniżej piątego roku życia, a także dla kobiet w ciąży i karmiących, pacjentów szpitali i osób starszych - sprecyzowała KE w komunikacie.

"Chroniczny problem związany z wyżywieniem ludności w Korei Północnej jest już z całą pewnością ostrym kryzysem w niektórych regionach kraju" - podkreśliła unijna komisarz ds. pomocy humanitarnej Kristalina Georgiewa. "Problem z żywnością w tym kraju jest znany od dawna, ale nie mamy planów dalszego wsparcia" - zastrzegł na codziennej konferencji prasowej jej rzecznik David Sharrock.

>>> Czytaj też: Chiny rozwiną strefy ekonomiczne w Korei Północnej

Reklama

Jak zaznaczył, rząd Korei Północnej zwrócił się o pomoc już na początku roku, ale KE poczekała na wyniki wizyty swoich ekspertów, którzy odwiedzili ogarniętą głodem północną i wschodnią część kraju, sprawdzili też centra dystrybucji pomocy żywnościowej. "Zdecydowaliśmy się na pomoc w wyniku pracy tego zespołu. System monitoringu rozdziału pomocy jest rozbudowany. Gdy pomoc nie trafi tam, gdzie trzeba, zostanie zatrzymana" - zapewnił Sharrock.

Sytuacja w Korei Północnej pogorszyła się do tego stopnia, że spożycie trawy w tym kraju stało się "powszechną praktyką" - podkreśliła Komisja.

Bruksela wskazała, że porozumienie w zakresie rygorystycznego mechanizmu kontroli dostaw zostało uzgodnione z północnokoreańskim rządem. Ma nad nim czuwać Światowy Program Żywnościowy (WFP). Ostrzegła, że jeśli Komisja dowie się, "iż na jakimkolwiek etapie pomoc nie dotarła do odbiorców, nie zawaha się zakończyć swojej interwencji humanitarnej".

W czerwcu eksperci ds. humanitarnych KE odwiedzili szpitale, kliniki, żłobki, a także sklepy i gospodarstwa oraz państwowe centra dystrybucji żywności w celu oceny sytuacji w Korei Północnej.

Misja UE poinformowała, że racje żywnościowe przyznawane przez państwo, od których zależą dwie trzecie populacji Korei Płn., zostały zdecydowanie zmniejszone w ostatnich miesiącach: z 400 g zboża na osobę dziennie na początku kwietnia do 150 g w czerwcu, czyli małej miseczki ryżu (jedna piąta dziennego zapotrzebowania na kalorie).

Pod koniec marca ONZ poinformowała, że ponad sześć mln Koreańczyków z Północy potrzebuje międzynarodowej pomocy żywnościowej, i zaleciła wysłanie do Korei Północnej ponad 400 tys. ton żywności.

>>> Polecamy: Połączone Koree mogłyby wyprzedzić Japonię

W raporcie przygotowanym przez agencje pomocowe ONZ, w tym WFP, przypomniano, że Korea Północna ucierpiała ubiegłego lata wskutek powodzi, a potem panowała tam sroga zima, "doprowadzając kraj do kryzysu żywnościowego".