Rok temu wskaźnik Pengab wynosił 29,6 pkt. Skumulowany wskaźnik ocen wyniósł w lipcu 24,1 pkt i był wyższy o 1,3 pkt wobec poprzedniego miesiąca, natomiast skumulowany wskaźnik prognoz spadł o 5,7 pkt do 32,5 pkt. "Po raz pierwszy od trzech miesięcy wzrosła wartość wskaźnika ogólnego klimatu koniunktury. Obecnie wynosi 42,8 pkt i jest o 3,5 pkt wyższa niż w zeszłym miesiącu" - podał Pentor.

"Wzrosło zainteresowanie depozytami złotowymi terminowymi - przede wszystkim w segmencie klientów indywidualnych. Na pozostałych rynkach depozytów złotowych odnotowano spadki. Popyt spadł także na rynku depozytów walutowych, przede wszystkim w segmencie firm. Przewiduje się spadek zainteresowania depozytami, zwłaszcza bieżącymi (zarówno walutowymi, jak i złotowymi)" - głosi raport. "W odniesieniu do kredytów, wzrosty odnotowano na rynkach kredytów konsumenckich oraz o wartości do 1 mln euro dla firm. Akcja kredytowa osłabiła się natomiast w odniesieniu do kredytów mieszkaniowych oraz kredytów złotowych dla przedsiębiorstw. Zainteresowanie innymi rodzajami kredytów było stabilne. Prognozuje się wyraźny spadek popytu na kredyty w segmencie klientów indywidualnych i stabilizację popytu wśród firm. Ustabilizowały się ceny kredytów, spadła wartość kredytów nieregularnych" - czytamy dalej.

Spadło zainteresowanie inwestowaniem w obligacje i jednostki TFI, a także polisy ubezpieczeń na życie, podał Pentor dodając, że trend ten prawdopodobnie się utrzyma, a spadki obejma także rynek akcji. Sondaż został przeprowadzony pomiędzy 11 a 18 lipca. W telefonicznym badaniu wzięło udział 200 placówek bankowych z całego kraju, reprezentujących wszystkie typy banków krajowych.