Wiarygodność wypłacalności największej gospodarki na świecie co raz bardziej zagrożona z powodu braku porozumienia między Republikanami i Demokratami oraz uciekającego czasu. Amerykanie mają czas do 2 sierpnia na podjęcie kluczowych decyzji związanych z oszczędnościami i podniesieniem limitu zadłużenia aby uniknąć obniżenia raitingu z elitarnego poziomu AAA przez agencje raitingowe. Obecne badania rynkowe donoszą, że ponad połowa amerykanów popiera stanowisko prezydenta, który jest za podniesieniem podatków w celu redukcji deficytu oraz prezentuje stronę Demokratów. Co więcej 2/3 z tych osób uważa, że Republikanie szkodzą amerykańskiej walucie swoimi prowizorycznymi planami, które mają na celu odroczenie tematu do czasu wyborów prezydenckich. Sam spiker Izby Reprezentantów, John Boehner skory jest do negocjacji nad swoim planem naprawczym zakładającym kilkumiesięczną stabilizację co może wskazywać na słabnące stanowisko Republikanów w tej kwestii. Jutro ma się odbyć decydujące głosowanie w tej sprawie. Dzisiaj jednak dolar amerykański ustanawia kolejny niechlubny rekord tym razem względem australijskiego dolara, para AUDUSD o godzinie 15.20 notuje 1.1061. Wczoraj na koniec dnia osiągnęła wartość 1.0956, a dzisiejsze maksimum wynosi 1.1078 i jest to nowy rekord dla tej pary walutowej.

Dolar pozostaje słaby względem innych ważnych walut i środa jest kolejnym dniem w którym traci na wartość. Dodatkowym czynnikiem mogą być słabe dane makroekonomiczne, które napływają zza oceanu. Wczoraj słabe dane z rynku nieruchomości, a dzisiaj słabszy od oczekiwań wskaźnik zamówień na dobra trwałego użytku, które w czerwcu wyniosły -2.1% m/m, prognozowano 0.3% m/m, poprzednio 2.1% m/m. Niepokojące informacje powodują, że dolar pozostaje dzisiaj na niskim poziomie względem jena japońskiego, para USDJPY o godzinie 16.00 osiągnęła wartość 77.810. Wczoraj na koniec sesji osiągnęła wartość 77.943, a dzisiejsze minimum wynosi 77.562. Następnym celem pozostaje rekordowo niski dołek 76.570 z 16 marca.

Jutro opublikowanych zostanie sporo danych dotyczących indeksów nastroju w strefie euro oraz wskaźnik wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA, które mogą mieć wpływ na zachowanie się rynku.