Wzrost gospodarczy w krajach Europy Wschodniej wyraźnie zwolnił w drugim kwartale bieżącego roku.

>>> Zobacz też: Stagnacja gospodarcza staje się faktem. Europa ostro hamuje

Wzrost PKB Czech wyniósł w II kwartale 2011 r. 2,4 proc. w porównaniu do poprzedniego roku (w pierwszym kwartale wzrósł o 2,8 proc.) zaś węgierska gospodarka powiększyła się o 1,5 proc. (2,5 proc. w I kwartale) – podały wczoraj rządy obu państw.

Na Słowacji wzrost PKB wyniósł w II kwartale 3,3 proc (3,5 proc. w I kwartale) W Rumunii PKB powiększył się w drugim kwartale o 1,4 proc. w porównaniu do 1,7 proc. trzy miesiące wcześniej. Wzrost PKB Bułgarii zmniejszył się z 3,4 proc. do 1,9 proc. w II kwartale.

Reklama

Według ankiety przeprowadzonej przez Bloomberga spowolnienie wzrostu PKB z 4,4 proc. do 4,2 proc. w II kwartale dotknie również Polskę. Oficjalne dane zostaną ogłoszone 30. sierpnia.

>>> Zobacz też: Czarny scenariusz dla Polski: PKB w 2012 r. wzrośnie o... 0 proc.

„Wschodzące gospodarki Europy wydają się najbardziej wrażliwe na kryzys” – ocenia Neil Shearing z Capital Economics. „Po pierwsze są bardziej zależne od eksportu do borykającej się z problemami strefy euro. Po drugie, muszą bardziej polegać na zagranicznym kapitale by sfinansować wydatki i zrolować dług zewnętrzny. Po trzecie wysoki poziom deficytów budżetowych oznacza, że w razie konieczności, mają ograniczone możliwości stymulowania gospodarki.”

Spowolnienie tempa wzrostu zaobserwowano również w Rosji. W II kwartale wzrost PKB rok do roku wyniósł 3,4 proc. w porównaniu z 4,1 proc. w I kwartale. Zdaniem Shearinga wzrost gospodarki rosyjskiej został przyhamowany przez spadek cen surowców.

Pod względem tempa rozwoju Europa Wschodnia zostaje w tyle za Azją i Ameryką Łacińską – regionami, z którymi rywalizuje o rynki zbytu i inwestycje zagraniczne. Niezbyt korzystne wydają się również perspektywy na przyszłość. Zdaniem Raffaelli Tenconi, ekonomistki Bank of America Merrill Lynch w III i IV kwartale Europa Wschodnia doświadczy spowolnienia gospodarczego „ze względu na słabszy popyt wewnętrzny i jednoczesny spadek eksportu.”

>>> Zobacz też: ASEAN: Kryzys finansowy spowolni wzrost gospodarczy w Azji