"Gospodarka globalna stoi przed problemem drugiej fali spowolnienia, które tym razem może mieć znacznie poważniejsze konsekwencje. Nie ma bowiem w budżetach większości państw wystarczających środków finansowych na podtrzymanie wzrostu gospodarczego. Nie ma takich środków także w polskim budżecie" - oceniła organizacja przedsiębiorców w przesłanym w środę PAP komunikacie.

>>> czytaj również: Finlandia: pierwszy kraj, który postawił veto bailoutom

PKPP Lewiatan przygotowała 25 propozycji, które - jej zdaniem - powinny być wspierane przez wszystkie siły polityczne. Chodzi m.in. o utrzymanie zatrudnienia w polskiej gospodarce. To "powinno pozytywnie wpłynąć na skłonność do konsumpcji i utrzymać podstawowy czynnik wzrostu, jakim jest spożycie indywidualne" - podkreślono.

>>> Polecamy: Obama ma nowy pomysł na kryzys: to będzie kosztowało miliardy dolarów

Reklama

PKPP Lewiatan zaapelowała również o poprawę konkurencyjności polskiej gospodarki i utrzymanie stabilności wzrostu gospodarczego.

>>> zobacz również: Kolejna instytucja obniża prognozę wzrostu PKB dla Polski

Wśród postulatów biznesu dla przeciwdziałania skutkom drugiej fali osłabienia gospodarczego znalazło się też: wprowadzenie nadzoru makroostrożnościowego dla wzmocnienia stabilności systemu finansowego, a także regulacji poprawiających nadzór właścicielski nad spółkami z udziałem Skarbu Państwa.

PKPP Lewiatan proponuje również poszerzenie kompetencji Prezydium Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych o sprawowanie nadzoru nad środkami Funduszu Pracy, Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Funduszu Rezerwy Demograficznej.

Organizacja zwraca też uwagę na "lepsze planowanie inwestycji publicznych i ograniczenie nadmiernych wahań wydatków na rozbudowę i modernizację infrastruktury", a także na przeznaczenie części opłat za emisje CO2 na modernizację najbardziej energochłonnego przemysłu i zwolnienie go z akcyzy na energię elektryczną.

Według PKPP Lewiatan należy wprowadzić zmiany w prawie skracające proces dochodzenia należności, a także zmiany w przepisach, by zamknięcie działalności gospodarczej w przypadku bankructwa firmy trwało nie dłużej niż rok. Należy ponadto poprawić sytuację finansową firm, m.in. poprzez zniesienie obowiązku zapłaty podatku VAT od niezapłaconych faktur oraz zakaz odliczania VAT przed zapłaceniem faktury, a także skrócenie terminu zwrotu różnicy podatku VAT z 60 do 30 dni.