Cena nabycia jest indeksowana odzwierciedlając koszt pieniądza w czasie. Wysokość ostatecznej ceny nabycia będzie zależna od daty zamknięcia transakcji sprzedaży akcji.

Przedmiotem umowy jest zakup przez PGNiG 99,8 proc. akcji Vattenfall Heat Poland. Na transakcję będzie się jeszcze musiał zgodzić Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Pozytywna decyzja UOKiK jest jednym z warunków sfinalizowania transakcji - podkreśliło PGNiG.

Jak mówił na konferencji prasowej prezes spółki Michał Szubski, zakup warszawskich aktywów Vattenfalla umożliwi dywersyfikację źródeł przychodów zgodnie ze zaktualizowaną strategią. Podkreślał, że w tej strategii energetyka jest jednym z trzech kluczowych obszarów rozwoju spółki.

Wiceprezes PGNiG Radosław Dudziński poinformował z kolei, że w planach spółki jest budowa w przyszłości w Warszawie co najmniej jednej elektrociepłowni dużej mocy na gaz. "Gazowe jednostki kogeneracyjne charakteryzują się wysoką efektywnością energetyczną oraz emitują do atmosfery o około 50 proc. mniej zanieczyszczeń w porównaniu do źródeł węglowych" - podkreślał Dudziński. Jak dodał, strategia spółki zakłada stopniowe przejście ze starych bloków węglowych na nowoczesne bloki gazowo-parowe.

Reklama

"Wierzymy, że transakcja zrównoważy naszą ekspozycję na ryzyko poprzez zwiększenie zaangażowania w regulowane obszary działalności i że spotka się z pozytywną oceną uczestników rynków finansowych" - mówił z kolei wiceprezes PGNiG ds. finansowych Sławomir Hinc.

Zarząd ocenia też, że przejęcie Vattenfalla wzmocni konkurencję w sektorze energetycznym w Polsce.Środki na sfinansowanie transakcji PGNiG zapewni sobie z emisji obligacji i euroobligacji. Niedawno PGNiG zdecydował o zwiększeniu puli emisji obligacji na rynku krajowym z 3 do 5 mld zł. Spółka planuje również emisję pierwszej transzy euroobligacji o wartości 500 mln euro. "Po publikacji wyników za drugi kwartał przygotujemy dokumenty. Emisja eurobligacji powinna nastąpić nie później niż do połowy października" - powiedział Hinc na konferencji.

Jak podało PGNiG w komunikacie, minister skarbu Aleksander Grad nazwał transakcję kolejnym przykładem na to, że polskie spółki, opierając się na czysto biznesowej kalkulacji i uważnie śledząc rynek, angażują się tam, gdzie widzą atrakcyjne możliwości inwestycyjne.

Wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski ocenił w rozmowie z PAP, że na razie jest za wcześnie na rozmowy o wypłacie dywidendy z zysku PGNiG za 2011 r., w związku z planami inwestycyjnymi spółki. "PGNiG ma dwa podstawowe zadania do realizacji, czyli inwestycje w energetykę oraz w zwiększenie poziomu własnego wydobycia gazu w Polsce. Są one kluczowe dla rozwoju spółki. Poza tym realizowane są zadania związane z wewnętrzną restrukturyzacją spółki" - powiedział Budzanowski. "Natomiast trudno dzisiaj mówić o dywidendzie za 2011 r. Będzie to zależało od bieżącego wyniku i kondycji PGNiG" - dodał.

PGNiG utworzy spółkę celową pod nazwą PGNiG SPV 1, która formalnie dokona zakupu. Nabycie akcji zostanie sfinansowane przez PGNiG SPV 1 poprzez pożyczkę otrzymaną od PGNiG.

Podstawowym celem działalności Vattenfall Heat Poland jest wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej w kogeneracji. Spółka prowadzi działalność na terenie Warszawy (Elektrociepłownie Siekierki i Żerań, Ciepłownie Kawęczyn oraz Wola), a także w Pruszkowie, gdzie jest właścicielem również sieci dystrybucyjnej. Moc cieplna zainstalowana w źródłach wytwórczych to ok. 4,8 GW, moc elektryczna to ok. 1 GW. VHP zaspokaja ok. 75 proc. potrzeb cieplnych rynku warszawskiego, a jego głównym odbiorcą jest SPEC.