Powodem rewizji prognoz jest przesunięcie rozpoczęcia produkcji ze złoża Skarv na 2012 rok. "Zarząd Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa informuje, że prawdopodobne jest przesunięcie rozpoczęcia produkcji ze złoża Skarv na Norweskim Szelfie Kontynentalnym z czwartego kwartału 2011 rok na pierwszy kwartał 2012 roku. Przyczyną zmiany terminu rozpoczęcia produkcji jest opóźnienie instalacji przewodów produkcyjnych, wynikające z wymaganych napraw na statku instalacyjnym oraz trudne warunki pogodowe" - czytamy w komunikacie.

W związku ze zmianą terminu rozpoczęcia produkcji, operator złoża zaktualizował prognozę wydobycia gazu ziemnego oraz ropy naftowej. Nowa prognoza zawiera zarówno aktualizację informacji na temat rocznego wydobycia, jak również aktualizację danych dotyczących wydobywalnych zasobów na koncesjach, obejmujących złoże Skarv, podano także. "Zgodnie z nową prognozą, produkcja ze złoża Skarv nie rozpocznie się w roku 2011. W związku z powyższym, spodziewana produkcja gazu ziemnego z Norweskiego Szelfu Kontynentalnego w 2012 roku wyniesie 0,24 mld m3, w miejsce wcześniej przewidywanych 0,4 mld m3, natomiast wydobycie ropy naftowej (wraz z innymi frakcjami) w 2012 roku planowane jest na poziomie 250 tys. ton, zamiast wcześniej przewidywanych 400 tys. ton" - czytamy dalej.

Operator złoża dokonał także aktualizacji danych dotyczących wydobywalnych zasobów na koncesjach, obejmujących złoże Skarv. "Całkowite zasoby, których właścicielem jest PGNiG Norway, wynoszą obecnie 70,9 milionów baryłek ekwiwalentu ropy naftowej, zamiast wcześniej raportowanych 61,4 milionów baryłek. Wzrost udokumentowanych rezerw jest konsekwencją rezultatów wierceń na złożu Skarv oraz odkrycia złoża Snadd North" - podsumowano.

W I poł. br. PGNiG sprzedało 7,6 mld m sześc. gazu ziemnego, czyli podobną ilość, jak w analogicznym okresie 2010 r. Wydobycie gazu w I poł. 2011 r. wyniosło 2,1 mld m sześc., podobnie jak w I poł. 2010 r. W 2010 r.

Reklama

PGNiG sprzedało rekordową ilość ok. 14,4 mld m sześc. gazu ziemnego wobec 13,3 mld m sześc. w 2009 r. Dotychczas najwyższą sprzedaż gazu, na poziomie 13,86 m sześc., spółka zanotowała w 2008 r.