Wczorajsza sesja w USA zakończyła się pozytywnie dla byczego obozu. Dow Jones wzrósł o 1,53 proc., S&P 500 o 1,61 proc., Nasdaq o 1,27 proc.. Jeśli już doszukiwać się nowych pozytywnych informacji, które napłynęły wczoraj na parkiety, to rzeczywiście pochodziły one właśnie z rynku amerykańskiego. Inwestorów ucieszyły zwłaszcza raporty dotyczące zatrudnienia. Raport na temat planowanych zwolnień okazał się sporo lepszy od oczekiwań, raport ADP o zmianie zatrudnienia w sektorze prywatnym pokazał, że w październiku przybyło 110 tys. miejsc pracy, wobec prognozowanych 100 tys. Jednak dla rynku amerykańskiego najważniejsze było posiedzenie Rezerwy Federalnej. Stopy nadal pozostawiono na rekordowo niskich poziomach.

Niestety FED obniżył wcześniejsze prognozy dotyczące wzrostu PKB w 2012 i 2013 roku oraz podwyższył prognozy dotyczące bezrobocia w czwartym kwartale 2012 roku do poziomu 8,5-8,7 proc., z zakładanych wcześniej 7,8-8,2 proc..

Na naszym kontynencie poznaliśmy odczyt wskaźnika PMI dla przemysłu, który tak jak pisałam wczoraj okazał się recesyjny, czyli poniżej 50 pkt., dokładnie 47,1 pkt. Z wielką niecierpliwością oczekiwano na doniesienia z mini szczytu w Cannes. Prezydent Sarkozy, kanclerz Merkel i MFW zagrozili Grecji, że nie otrzyma kolejnej transzy pomocy, jeśli nie ustali, czy chce pozostać w strefie euro. Ponieważ kwota najbliższej transzy ma wynieść 8 mld euro, należy uznać, że skłoniło to premiera Papandreu do dość szybkiego ustalenia terminu referendum, w którym naród grecki wypowie się, czy chce otrzymać pomoc. Termin plebiscytu ustalono na 4 grudnia.
Uwaga inwestorów coraz częściej kieruje się również w stronę Włoch.

Włoski rząd na nadzwyczajnym posiedzeniu przyjął poprawkę do pakietu antykryzysowego, przedstawionego przez Silvio Berlusconiego. Włosi, przynajmniej na razie, nie opodatkują kont bankowych i nie przywrócą podatku od nieruchomości. W rządowym komunikacie podano, że zdecydowano się tylko na wprowadzenie opłaty turystycznej. Na szczęście nie jest jeszcze wykluczone, że bardziej radykalne działania zostaną zatwierdzone w parlamencie. Prezydent Włoch Giorgio Napolitano rozpoczął nieoficjalne konsultacje w sprawie wyjścia z kryzysu. Ponagla również Berlusconiego, by ten jak najszybciej zaproponował konkretne rozwiązania antykryzysowe.

Reklama

Przed rozpoczęciem sesji na GPW indeks Hang Seng znajdował się 0,98 proc. na minusie, amerykański kontrakt na S&P 500 zniżkuje o 0,92 proc., zatem zapowiada nam się niższe otwarcie. Dziś poznamy odczyt PMI dla usług w Wielkiej Brytanii, decyzję ECB w sprawie stóp procentowych oraz cotygodniowe dane na temat wniosków o zasiłki dla bezrobotnych w USA, a także tamtejsze zamówienia na dobra trwałego użytku i zamówienia w przemyśle.