Fenomen popularności wampirów we współczesnej popkulturze jest zdaniem autorów bloga 24/7 WALL ST. w serwisie dailyfinance.com łatwy do wytłumaczenia. „Kontrast pomiędzy nadnaturalnymi mocami i dylematami moralnymi związanymi z ich przekleństwem zapewnia niemal nieskończone możliwości fabularne.”
W ostatnich latach najbardziej spektakularny sukces odniosła bez wątpienia saga Zmierzch autorstwa Stephenie Meyer wraz z filmem na podstawie pierwszej książki cyklu. Zbliżająca się premiera drugiego filmu Saga "Zmierzch": Przed świtem (część 1) z pewnością przysłuży się wzrostowi popularności krwiożerczych bohaterów. Nie można zapomnieć również o serialach Czysta Krew, Pamiętniki wampirów i Buffy: Postrach wampirów, grach wideo Castlevania, komiksach Blade ani o wiecznie młodych Kronikach Wampirów Anne Rice.
>>> Czytaj też: Sonia Draga - jak zarobić miliony na książkach Dana Browna
„Jestem oszołomiona pomysłowością autorów oferujących nowe powieści o wampirach oraz tworzących nowe programy telewizyjne i filmy o wampirach. Podstawowa koncepcja jest niezwykle bogata i nie powinnam być zaskoczona, tyloma pełnymi talentu rozwinięciami tego pomysłu na tak rozmaite sposoby” – powiedziała Anne Rice, autorka m.in. zekranizowanego Wywiadu z wampirem.
Fascynacja wampirami nastoletnich (i nie tylko) fanów przekłada się wyraźnie na prawdziwą gospodarkę. Autorzy bloga oszacowali, że produkty związane z wampirami zarobiły ostatnio co najmniej 10 mld dolarów w USA. Wyliczenia te dotyczą książek i filmów z ostatnich 20 lat oraz gier, komiksów i innych gadżetów z ostatniej dekady.
Oto główne pozycje na liście wampirzej ekonomii:
- Filmy – 5 mld dolarów
- Książki – 2,2 mld dolarów
- Kostiumy na Halloween – 1,2 mld dolarów
- Gry wideo i inne – 1 mld dolarów
- Festyny, festiwale, wydarzenia – 200 mln dolarów
- Koszulki i inne gadżety – 200 mln dolarów
- Telewizja, komiksy i czasopisma – 150 mln dolarów
Powyższe szacunki, jak podkreślają autorzy są ostrożne. Prawdopodobny wpływ wampirów na gospodarkę może być większy Ale nawet po podwojeniu wyliczonej sumy do 20 mld dolarów w 20 lat, przy skali amerykańskiej gospodarki dorobek czarujących krwiopijców nie wygląda wcale tak imponująco. Patrząc z drugiej strony, jak na imigrantów ze wschodnioeuropejskich podań ludowych wampiry zrobiły za oceanem oszałamiająca karierę.
>>> Polecamy: Kreatywna księgowość z Hollywood: Filmy oficjalnie nie przynoszą zysków