"Komisja Europejska upomina Polskę w związku z naruszeniem przepisów ochrony środowiska. Sprawa dotyczy niewykonania oceny oddziaływania na środowisko kopalni odkrywkowej na obszarze ochrony Natura 2000 nad jeziorem Gopło w północno-środkowej Polsce" - czytamy w komunikacie.

Komisja prześle polskim władzom tzw. uzasadnioną opinię oraz zwróci się o doprowadzenie do zgodności z unijnymi przepisami w ciągu dwóch miesięcy. "W przeciwnym wypadku, Komisja może przekazać sprawę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej" - przestrzega KE.

Natomiast Greenpeace ostrzega przed powtórką "historii Doliny Rospudy", gdzie protesty przerwały budowę obwodnicy Augustowa, a spór trafił do Trybunału UE. KE wycofała pozew w 2009 r. po decyzji o zmianie trasy.

Jezioro Gopło podlega ochronie na mocy dyrektywy siedliskowej, która jest częścią unijnych przepisów sieci Natura 2000. Wymaga ona - w przypadku obszarów siedliskowych zagrożonych gatunków ptaków - przeprowadzenia oceny skutków inwestycji przed jej rozpoczęciem.

Reklama

KE uważa za niewystarczającą ocenę wpływu na środowisko odkrywki złoża Tomisławice Kopalni Węgla Brunatnego "Konin" w Kleczewie S.A., która znajduje się w pobliżu chronionego jeziora.

"Obawy Komisji wzbudza fakt, że na potrzeby oceny przedłożono niewystarczające dane, oraz że błędne założenia mogły mieć wpływ na wynik oceny, co może mieć negatywne skutki dla objętych ochroną roślin i zwierząt. Wezwanie do usunięcia uchybienia ani spotkania z przedstawicielami władz polskich nie doprowadziły do rozwiązania kwestii, w związku z czym wystosowano uzasadnioną opinię" - wyjaśnia Komisja.

Odkrywka Tomisławice została uruchomiona 20 września 2011 roku i pozwoliła zastąpić zamkniętą w czerwcu odkrywkę Kazimierz. Będzie eksploatowana do około 2030 roku. Jej zasoby przemysłowe oszacowano na 41 mln ton.

Docelowo wydobycie z odkrywki Tomisławice ma wynosić 2-2,5 mln ton węgla rocznie. Rocznie cała Kopalnia Węgla Brunatnego Konin wydobywa ok. 9 mln ton węgla.