Akumulacja rezerw stanowiła prawie trzy czwarte zwiększenia produkcji. W tej chwili konsumpcja rządowa obniżyła zasadniczy wzrost o prawie 1%, a eksport netto także spadł (chociaż tylko o 0,1%). Zakres korekty rezerw i (w mniejszym stopniu) rozczarowanie poziomem konsumpcji sugerują, że USA będą musiały walczyć, aby utrzymać ten poziom produkcji w pierwszym kwartale. Ten pogląd potwierdza także fakt, że w czwartym kwartale wyczerpano oszczędności, aby osiągnąć ten wzrost konsumpcji. Nie jest to zdrowa struktura sektora, który nadal potrzebuje delewarowania. Fed spodziewał się takiej sytuacji, o czym świadczy przedłużenie okresu zachowania stóp procentowych na poziomie zera (z połowy 2013 do końca 2014) i sugestie o przeprowadzeniu kolejnego luzowania ilościowego. Jak zwracaliśmy uwagę w zeszłym tygodniu, ta aktywność stoi w sprzeczności ze względną bezczynnością ECB, pomimo przekonania większości, że strefa euro zmierza w kierunku recesji. Fed rozumie, że uzgadnianie bilansu w sektorze gospodarstw domowych jest ciągłym procesem i z tego powodu, chociaż dane wydają się całkiem dobre, prognozy na ten rok nie dają wielu powodów do radości. Po opublikowaniu danych dolar, co zrozumiałe, osłabł nieco, dodając do 2,7% spadku indeksu dolarowego z rekordowych poziomów tego miesiąca.

Strzeżmy się płonnych nadziei Grecji

Zdanie „nie obiecuj zbyt wiele, realizuj więcej niż obiecałeś” nie wydaje się być dewizą UE. Kolejny raz próbuje się nas przekonać (tym razem robi to komisarz Rehn) że porozumienie w sprawie restrukturyzacji greckiego długu jest blisko, „jeśli nie dziś to w trakcie weekendu”. Spekulacje na temat warunków i sum nie mają wiele sensu, ponieważ dużo ważniejsze i interesujące jest stanowisko, które zajęło MFW i jego pogląd na restrukturyzację. Po zeszłotygodniowym komentarzu Lagarde (sugerującym, że Fundusz oczekuje zaangażowania ECB w razie gdyby wsparcie prywatnych wierzycieli nie wystarczyło), Międzynarodowy Fundusz Walutowy zasugerował, że... nie zajmuje oficjalnego stanowiska w sprawie poziomu zaangażowania sektora prywatnego. To może częściowo być prawdą, ale kwestia jest ważna dla MFW, zwłaszcza w sytuacji kiedy ECB uparcie twierdzi, że nie czuje się zobowiązany do udziału w restrukturyzacji i że taka interwencja może być rozumiana jako naruszenie klauzuli zakazu ratunku finansowego, zawartej w jego traktacie założycielskim, do którego musi się stosować. Zatem jeśli wynik negocjacji z prywatnymi wierzycielami nie będzie w pełni satysfakcjonujący, to albo ECB będzie musiał wziąć na siebie część odpowiedzialności, albo MFW będzie zmuszony poluzować określone wcześniej warunki (120% zadłużenia / PKB do 2020) lub w jakiś sposób zmienić podejście do sytuacji gospodarczej na bardziej optymistyczne, choć to drugie rozwiązanie nie ma specjalnego uzasadnienia. Ponadto Grecja już teraz nie daje sobie rady z reformami strukturalnymi. Od czasu 3 kwartału 2008, kiedy stopa zatrudnienia była rekordowo wysoka, całkowite zatrudnienie spadło o 11%. Zatrudnienie w sektorze publicznym zmniejszyło się niewiele (o niecałe 30 tysięcy), w porównaniu do półmilionowego spadku całkowitego zatrudnienia. Jasne więc, że porozumienie wiele znaczy dla MFW. Niezbyt dobre porozumienie w połączeniu z uporem ECB będzie wymuszało na MFW udzielenie kolejnej pożyczki krajowi będącemu na wątpliwej drodze do stabilizacji fiskalnej. Ponadto do sektora prywatnego zwracano się już dwukrotnie o pomoc, i raczej nie zgodzi się na wzięcie na siebie całego ciężaru.

Ekscytacja jenem przelotną tendencją

Reklama

Umocnienie się japońskiej waluty (kurs USD/JPY spadł z 78,28 do 76,65) w ostatnich dniach wywołało pewne podekscytowanie, a jego powodem jest, jak twierdzą niektórzy komentatorzy, fakt że jen staje się walutą bezpiecznego wyboru w obliczu trudnego do przewidzenia wyniku greckich pertraktacji. Bardziej prawdopodobne jest jednak, że zarówno dolar jak i funt wypadły z łask po sugestiach banków centralnych Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych o dalszych luzowaniach ilościowych. Dodatkowo byliśmy świadkami agresywnych zakupów jena przez lokalne korporacje. Spadek kursu natomiast jest niczym innym jak wyrównaniem skoku, który widzieliśmy we wtorek i środę rano. Para USD/JPY od pół roku jest „uwięziona” w korytarzu 76-78. Centralny Bank Japonii ma zarówno chęci jak i możliwości obrony kursu jena przed dalszym umocnieniem, więc tylko naiwni mogą na nie liczyć. Kurs USD/JPY od długiego czasu jest w zastoju i to prawdopodobnie się nie zmieni.

Dalsze znaczące decyzje Montiego

Włochy w końcu mają premiera, który jest gotowy wprowadzić reformy strukturalne w kraju wyniszczanym od dziesięcioleci brakiem efektywności i biurokratyczną sklerozą. Gabinet Mario Montiego ma zamiar uchwalić prawo, które ograniczy wiele administracyjnych obciążeń sektora prywatnego i w założeniu pobudzi produktywność. Setki przepisów zostaną anulowanych, a wiele innych zostanie przeredagowanych aby ułatwić życie sektorowi korporacyjnemu. Premier nie próżnuje: w zeszłym miesiącu wprowadził cięcia budżetowe warte 20 mld euro, próbując uśmierzyć obawy dot. finansów publicznych Włoch. Uchwalił także ważny przepis, który otwiera drogi współzawodnictwa w wielu wcześniej zamkniętych zawodach, takich jak notariusze czy taksówkarze. Jego rząd prowadzi również rozmowy z dużymi związkami zawodowymi o zmianie archaicznych i restrykcyjnych przepisów prawa pracy. Chociaż gospodarka nadal cierpi, to Monti z pewnością steruje nią we właściwym kierunku.

Disclaimer:
Ten materiał uważany jest za część komunikacji marketingowej i nie zawiera ani nie powinien być interpretowany jako zawierający porady inwestycyjne lub rekomendacje inwestycyjne, ani też jako sugestia jakiejkolwiek transakcji instrumentami finansowymi. Wcześniejsze wyniki nie gwarantują ani nie przewidują przyszłych wyników. FxPro nie uwzględnia twoich osobistych celów inwestycyjnych lub sytuacji finansowej i nie bierze żadnej odowiedzialności za powodzenie osobistych inwestycji lub kompletności dostarczonych informacji, jak również nie bierze odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe z inwestycji opartych na tej rekomendacji, prognozie lub innych informacjach dostarczonych przez jakiegokolwiek pracownika FxPro, osoby trzecie lub jakikolwiek inny sposób. Ten materiał nie został przygotowany zgodnie z wymaganiami prawnymi wspierającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie jest objęty żadnymi ograniczeniami rozpowszechniania badań inwestycyjnych. Wszystkie opinie wyrażone w tym artykule moga zostać zmienione bez uprzedniego powiadomienia. Jakiekolwiek opinie zawartw artykule moga być osobistymi poglądami autora i nie odzwierciedlać opinii FxPro. Ten tekst nie może być powielany lub dystrybuowany bez uprzedniego wyrażenia zgody przez FxPro.

Risk Warning:
kontrakty CFD są produktami lewarowanymi o wysokim stopniu ryzyka. Możliwa jest utrata całego zainwestowanego kapitału. Nie powineinieś inwestować wiecej niż zamierzasz stracić. Przed rozpoczęciem handlu upewnij się, że rozumiesz ryzyko i weź pod uwagę swój poziom doświadczenia. Jeśli to potrzebne, zasięgnij niezależnej opinii.
FxPro Financial Services Ltd jest autoryzowana i regulowana przez CySEC (licence no. 078/07). FxPro Financial Services, Karyatidon 1, Ypsonas, Limassol 4180 Cyprus.

ikona lupy />
Simon Smith, główny ekonomista FXPro / Inne