"W 2012 r. będziemy koncentrować się na budowaniu naszych sukcesów na Ukrainie, gdzie zaplanowaliśmy program wierceń obejmujący wykonanie 6 odwiertów, i w Brunei, gdzie właśnie przejęliśmy kontrolę nad całością działań operacyjnych w Bloku" - Elliott napisał w liście do akcjonariuszy, załączonym do newslettera spółki.

W grudniu ubr.r. KOV zwiększył swój udział w Bloku L w Brunei do 90 proc. i stał się operatorem tej koncesji. Dodatkowo, okres poszukiwawczy określony w umowie o podziale wpływów z wydobycia został wydłużony o 12 miesięcy, do sierpnia 2013 r., co - jak podkreśla prezes - daje firmie wystarczająco dużo czasu na ukończenie trwających badań sejsmicznych 3D. "Nowe dane pozwolą nam określić lokalizacje w kolejnym programie obejmującym wykonanie dwóch odwiertów w Bloku L. Spodziewamy się, że program ten powinien rozpocząć się przed końcem 2012 r." - powiedział Elliott.

Z kolei w Bloku M nowy operator poszukuje urządzenia wiertniczego, aby rozpocząć program realizacji 3 odwiertów, zaplanowany na I poł. 2012 r. Prezes przyznał jednak, że faktyczny harmonogram jest trudny do ustalenia. "Brunei jest położone na jednym z najbardziej zasobnych w węglowodory obszarów na świecie, dlatego pomimo braku, jak dotąd, komercyjnego sukcesu, jesteśmy głęboko przekonani, że nasza wytrwałość zostanie w końcu nagrodzona" - oświadczył Elliott.

Produkcja KOV odbywa się obecnie na Ukrainie. Nowe odwierty w 2011 r. przeprowadzono w tym kraju głównie na polach Olgowskoje i Makiejewskoje. Odwierty na Ukrainie Źródło: Newsletter KOV Rozpoczęty w lipcu ub.r. program wierceń w Syrii został zawieszony ze względu na sytuację polityczną w tym kraju. Odnosząc się do nigeryjskiej koncesji OML 42, w której KOV posiada udziały poprzez spółkę Neconde Energy Limited, Elliott podkreślił, że "kwestia realizacji transakcji pozostaje otwarta".

Reklama

Dodał, że choć - wbrew założeniom - Neconde nie zostało tam operatorem, "to licencja sama w sobie pozostaje światowej klasy, unikalnym aktywem". W I-III kw. 2011 roku KOV miał 9,59 mln USD skonsolidowanej straty netto wobec 15,31 mln USD straty rok wcześniej, przy przychodach odpowiednio 20,93 mln USD wobec 4,57 mln USD.