Operator elektrowni - spółka Fennovoima ogłosiła, że otrzymała oferty Arevy i Toshiby i są one obecnie analizowane. Zwycięzca przetargu ma być znany do końca 2013 r.

Fennovoima podkreśla, że elektrownia zostanie zbudowana od "zera", na terenie gdzie nie ma żadnych instalacji przemysłowych. Dlatego pierwsze prace będą polegały np. na zbudowaniu drogi wiodącej na miejsce. Lokalizację w Pyhajoki w środkowej części Finlandii nad zatoką Botnicką wybrano w 2011 r., pierwsze prace mają tam ruszyć najwcześniej pod koniec 2012 r., blok ma zostać uruchomiony najwcześniej w 2020 r.

Operator podkreśla, że energię elektryczną z siłowni po kosztach jej wytworzenia dostanie 70 udziałowców firmy. Fiński model finansowania energetyki zakłada, że operator elektrowni jest spółką, do której udziały wnoszą wszyscy chętni, jak np. samorządy czy firmy. W zamian za zaangażowanie finansowe, po uruchomieniu elektrowni dostają energię elektryczną po kosztach wytworzenia.

Areva zaproponowała Fennovoimie reaktor typu EPR z zespołem prądotwórczym - turbiną i generatorem - produkcji Alstoma lub Siemensa. "Fennovoima z pewnością skorzysta z bogatego doświadczenia zespołu, który do tej pory ma już za sobą cztery projekty budowy reaktora EPR, znanego z realizacji także w Finlandii" - ocenił w komunikacie Arevy dyrektor projektu dla Fennovoimy Peter Wappler.

Reklama

W Finlandii trwa już budowa EPR w elektrowni Olkiluoto, zarządzanej przez firmę TVO. Jeden reaktor tego typu powstaje też we Flamanville we Francji, a dwa - w Taishan w Chinach.

Toshiba z kolei proponuje reaktor typu APWR oraz turbinę i generator własnej produkcji.

Oba typy reaktorów dostarczają moc elektryczną rzędu 1600-1700 MW. W Finlandii EPR i ABWR są rywalami w konkursie na następny reaktor w Olkiluoto. Obok Arevy i Toshiby o ten kontrakt ubiegają się też GE Hitachi Nuclear Energy z reaktorem ESBWR, Mitsubishi z modelem APWR oraz koreański koncern KEPCO z reaktorem APR 1400.